Podle vyšetřovatelů se skupina snažila získat licenci a následně připojit elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tom roce dokončeny. Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.

Pokud by se na podvod nepřišlo, v příštích dvaceti letech by kvůli garantované vyšší ceně za výkup takto vyrobené elektřiny vznikla dle státního zástupce škoda 1,9 miliardy korun. Elektrárny by každý měsíc inkasovaly zhruba o padesát procent vyšší výkupní ceny. Loni na podzim vzniklou škodu státní zástupce odhadl na desítky milionů korun.

„Policisté mi předali celý spis s návrhem na podání obžaloby v případě všech deseti obviněných včetně šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Vzhledem k tomu, že jsem v tomto případě detailně seznámen s celou důkazní situací, protože jsem se účastnil všech úkonů vyšetřování, předpokládám podání obžaloby ve lhůtě několika týdnů," informoval Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Problematické elektrárny se nachází v areálu někdejších chomutovských válcoven trub. Provozují je firmy Zdeněk –Sun a Saša – Sun, v nichž funkce jednatelů zastávají Zemkovi synové Zdeněk mladší a Alexandr. Jsou součástí velkého impéria vlčnovského magnáta, který je na Slovácku známý především jako majitel veselských železáren, ČSAD Vsetín, 1. FC Slovácko nebo Galerie Joži Uprky.

Zdeněk Zemek starší včera Slováckému deníku sdělil, že má na celou záležitost názor diametrálně odlišný od vyšetřovatelů. „Elektrárny jsou investicí za jednu miliardu sto milionů korun. K 20. prosinci 2010 jsme registrovali nedodělky v hodnotě dvacet tisíc korun. K poslednímu dni téhož roku za účasti pětadvaceti kontrolních pracovníků bylo konstatováno, že je všechno v pořádku. Máme posudky soudních znalců," prohlásil podnikatel.

Dále dodal, že z celkem desíti obviněných jsou čtyři ze strany jeho holdingu. Kauza se mu zdá přehnaně nafouknutá. „Kontrolu prováděli laici, kteří tomu nerozumí, ale učinili monstrózní závěr a někdo se jej chytl. Je to odvádění pozornosti od skutečných problémů, které v energetice existují," doplnil majitel holdingu Z-Group.

Část lidí v kauze policisté obvinili z trestného činu podvodu, osoby z řad bývalých či současných pracovníků Energetického regulačního úřadu pak z trestných činů zneužití pravomocí úřední osoby, účastenství ve formě pomoci k tomuto činu a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Je mezi nimi i šéfka úřadu Alena Vitásková. „Paní předsedkyně je přesvědčena, že postupovala přesně v souladu se zákonem, správním řádem a všemi normami, a že činnost, kterou jí státní zástupce připisuje, nemohla spáchat," řekl v týdnu pro Český rozhlas mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Vitásková, která je ve vedení úřadu od července 2011, v pondělním vydání časopisu Týden navíc sdělila, že proti ní kdosi manipuloval důkazy pro policii a státní zastupitelství. Tvrdí rovněž, že se vybírají peníze určené na její dehonestaci nebo profesní likvidaci.