Městys pod Buchlovem stulený se opět promění v největší česnekové tržiště v České republice. Jeho největším tahákem bude český česnek, který má typickou vůni a pořádný říz.

Už desetkrát byl Festival česneku v Buchlovicích velkým hitem. Lidé, kteří se na něj sjíždějí z různých koutů naší vlasti každým rokem dokazují, že o český česnek mají opravdu velký zájem. Kupují jej po desítkách kilogramů. Jen vloni přivezli pěstitelé česneku do Buchlovic ze Slovácka, Přerovska a Kroměřížska tři tuny zeleninové lahůdky a téměř všechnu ji vyprodali.

„Ještě větší zájem o česnek než vloni budou mít lidé letos, protože se ho vlivem mrazů urodilo málo. Pěstitelé česneku avizují, že kvůli slabší úrodě vyženou proti loňsku jeho ceny nahoru," naznačil Jan Rychlík, pěstitel česneku z Kroměřížska, který kořenovou zeleninu každoročně v Buchlovicích prodává.

Pro česnekové oslavy zvolila pořádající Folklorní agentura Buchlov přiléhavé motto. Jakub, Jakub, česnek nakup, na tvůj svátek Evžene, těžko už se sežene. „Jakuba je 25. července a od jeho svátku by si měli lidé česnek nakupovat, protože na Evženův listopadový svátek se už tato zelenina opravdu těžko shání," potvrdil Miloslav Hrdý, jeden z hlavních organizátorů festivalu.

Svátek kořenové zeleniny odstartuje v deset hodin dopoledne na horních zámeckých schodech zpěvem česnekové hymny, předáním česnekové úrody starostovi Buchlovic Jiřímu Černému, zvedáním praporu s emblémem česneku, přípitkem česnekovým zákysem za účasti všech přítomných souborů a sborů. Ty se v průběhu soboty budou prezentovat na horních i dolních zámeckých schodech, ale také na parkovišti pod Muzeem Podhradí.

Součástí festivalu bude cyklus přednášek, jarmark lidových tvůrců, soutěže v plivání česneku na dálku na trávě, výtvarná soutěž s názvem Česnek je vzpomínka, kterou lze sníst, klání čichačů, česnekový běh parkem, košt archivních marmelád, prezentace česnekových receptů a řada dalších aktivit.

„Celodenním překvapením festivalu bude očistná česneková sprcha na buchlovickém náměstí. Protože obrazotvornost pořadatelů je téměř nevyčerpatelná, mohou se návštěvníci těšit na bohatý program, jaký v Buchlovicích ještě nezažili," řekl sebejistě Hrdý. Koupěchtivý lidé, ale i ti, co přijedou na festival za zábavou, by podle něj měli naslouchat policajtům – Pavlovi a Tomášovi Petrželovým, kteří je všude správně nasměrují.