Více než 15 tisíc lidí dorazilo do Vizovic, aby si užilo pořádnou hudební přehlídku nejoblíbenějších českých a slovenských kapel. Slavnosti švestek, dobré hudby a zábavy se uskutečnily v pátek a sobotu. Návštěvníci měli kromě hudebních interpretů možnost poslechnout si i komiky na divadelní scéně. Mimo jiné vystoupila Iva Pazderková i Miloš Knor. V sobotu se otevřel zájemcům i Jelínkův biograf, kde se promítalo několik filmů, například Krásno, Hodinový manžel nebo Nic proti ničemu.

Vcházím hlavní bránou směrem od nádraží. V proudu procházím kolem nejrůznějších stánků s občerstvením a tradičními stánky s klobouky nebo přívěsky. Na hlavním prostranství je zatím jen pár desítek lidí, většina si totiž zrovna užívá koncertu kapely Slza na vedlejším pódiu. Lidé sedí na tribunách i na betonu na zemi. Pár minut před pátou se ale jako mávnutím proutku lidé objeví před hlavním pódiem a už čekají, až to rozbalí Desmond.

„Jsme tu letos podruhé. Na Trnkobraní jsou vždycky skvělé kapely a prostě skvělá zábava," prohlašují nadšeně Patricia a Jaroslav Gajdošovi, kteří na Trnkobraní přijeli ze Slovenska.

Za hodinu už začíná další koncert na vedlejším pódiu. Musím uznat, že se mi systém líbí. Takto odpadá čekání na to, než si kapela nachystá veškerou aparaturu. Navíc pořadatelé zakrývají pódium plachtou, nejspíš aby diváci opravdu viděli hudebníky až při vystoupení.

Xindl X i Anna K. rozezpívali fanoušky známými písněmi. Márdi, zpěvák kapely Vypsaná fiXa, zase přiměl dav, aby s ním zpívali: „Máme všechno, co chceme, my máme dobrou náladu." Asi z dvaceti metrů od pódia sleduji, jak se utváří kolečko a Márdi dává povel k nekontrolova­telnému proudu tance. Jde poznat, že se publikum dobře baví.

Po přídavku se už dav přesouvá k hlavnímu pódiu, kde všichni netrpělivě očekávají Chinaski. Kdo by si nezazpíval: „Já jsem vedoucí, já jsem king, meeting, briefing, brainstorming?" Všichni se hýbají do rytmu, někteří lidé si plouží a o něco později se rozdovádí při jedné z nejstarších písniček Chinasek „Punčocháče". Pár přede mnou bez omrzení nastřídačku zpívá pánskou a dámskou repliku. A nejen oni. Uvolněná atmosféra, dobré pití a skvělá hudba prostupují davem až do půlnoci. I když nepochybuji o tom, že minimálně uvolněné atmosféra a dobrého pití si všichni užívají i po skončení programu.

Program druhého dne začínal už v jedenáct hodin koncertem kapely Donor, která se stala vítězem soutěže „Zahraj si s kapelou na Trnkobraní". V poledne už rozněžnil tisíce žen populární Tomáš Klus. „Dáme pivíčko a selfíčko," říkal do mikrofonu, zatímco se prodíral davem. Vtipně pokračoval v improvizování i na pódiu. Je zřejmé, že fanynky se s ním loučily jen těžko.

Po hodině už koncert končil a přišel čas na tradiční disciplínu Vizovického Trnkobraní a to pojídání trnkových knedlíků. Letos jich paní kuchařky navařily tisíc devět set! Rekordman Kamil Hamerský jich za pouhých jedenáct minut dokázal spořádat osmdesát, pak ale tempo zvolnil a zatím co se ostatních devět soutěžích nedostalo přes stovku, on spokojeně hongal nohama se sto padesáti snězenými knedlíky. Rekord z roku 2003 ale nepřekonal. Tehdy jich snědl neuvěřitelných sto devadesát jedna.

„Je neskutečné, že jich sní tolik," diví se návštěvnice Radka Fojtková. „Přitom je hubený jak prst," směje se a kroutí hlavou.

Při procházení areálem si všímám, že lidem nevadí sedět na betonové zemi. Někteří si dokonce přinesli deku a dění na pódiu sledují jen z povzdálí. Z projíždějícího vlaku vykukují lidé z okýnek, aby se podívali, kdo zrovna hraje a kolik lidí je v areálu. Ten se nejvíc naplní až večer. V sedm hodin zpívá energická Ewa Farná i Divokej Bill. „Vizovice skáčou," volá jeden z interpretů do mikrofonu a všichni v davu skáčou s rukama nad hlavou a zpívají známé písně jako „Svatá pravda". Pak už následují vizovičtí Flereti. Každý rok opravdu ráda sleduji, jak si naše vizovická kapela získává celá publikum a že i lidé, kteří nejsou z našeho regionu, společně zpívají „Zafúkané."

Na závěr návštěvníky roztančily Horkýže slíže. Jízda to bylo parádní! 48. ročník Vizovického Trnkobraní opět nezklamal a já už se těším na příští rok. Třeba někdo překoná rekord v pojídání švestkových knedlíků!

JANA STUPKOVÁ