Setkání folkloristů z různých kontinentů světa nabídlo už i ochutnávky z širokého festivalového menu. „Okusili je lidé například v Hvozdné, ale i ve Vsetíně a Všemině. Všude tam se od úterý do pátku prezentovaly zahraniční soubory," prozradil dlouholetý spoluorganizátor festivalu Ladislav Michálek.

V pátek odpoledne a v podvečer mají stejnou příležitost také obyvatelé Seninky a Vizovic.

Hlavní festivalový program nabídne svým divákům a posluchačům nadcházející víkend liptálský přírodní kulturní areál. „Zahájí jej v pátek Družební večer pro všechny účastníky festivalu a příznivce folkloru," poznamenala předsedkyně Folklorního sdružení Lipta Liptál Andrea Čalová.

Sobotní festivalový pořad uvede odpoledne dětské soubory. Pořad nese název Děcka, poďme tančit! Další odpolední program věnují jeho autoři Moravě a cestě kolem světa.

Lipta slaví 
85. narozeniny

Začátek sobotního festivalového večera se ponese ve znamení oslav 85. výročí založení souboru Lipta Liptál. „Vyvrcholí večerním galakoncertem zahraničních souborů pojmenovaným v Liptále je takej dobře. A ohňostrojem," přiblížila závěr sobotního festivalového večera Liptálských slavností Andrea Čalová.

Sobotu ale zasvětili organizátoři také doprovodnému programu. „Návštěvníkům festivalu jsme připravili muzicírování před zámkem, historický kolotoč a ukázky tradičních řemesel. Představí se tu například řezbáři, kováři, tkalci. K vidění budou i další starodávná řemesla," vyjmenovala šéfka Lipty sobotní atrakce.

Připraven je podle Čalové také řemeslnický jarmark a výstava nazvaná Osmdesát pět let folklorního spolku v Liptále. „Nezapomněli jsme ani na tradiční expozice květin," přiblížila.

Festivalová neděle v Liptálu patří tradičně bohoslužbám v katolickém a evangelickém kostele, průvodu souborů vesnicí, koncertu dechové hudby Liptalanka a závěrečnému galaprogramu nazvanému Lipta aj Liptál slaví.

„Při této příležitosti obdrží Liptál cenu Zlatá Europea. Vesnice ji získala jako jediná v České republice za podporu umění a kultury," poznamenala Andrea Čalová.

Za bezmála padesát let pořádání se Liptálské slavnosti staly folklorním festivalem s mezinárodním věhlasem. Během doby se tu představily stovky skupin a souborů z České republiky i mnoha zemí celého světa.

Liptálské slavnosti patří mezi nejstarší festivaly na Valašsku. V roce 1970 odhalovali v Liptále bustu rodáka a malíře Jana Kobzáně. U této příležitosti členové souboru Lipta vystoupili u zámku a založili tak tradici festivalu.

Folklorní sdružení Lipta Liptál za dobu své existence navštívilo téměř všechny evropské státy, Afriku a také Jižní a Severní Ameriku.