Řada akcí se připravuje i na následující dny. Podle členů repelentu je však propagaci těchto akcí všemožně bráněno. Dle reakce magistrátu se však jedná o nesmysl.

„Připravili jsme několik protestních akcí, bohužel je nemáme jak propagovat. Zákulisní hry zafungovaly. Magistrát nám odmítl reklamu v zeleni, přitom je to běžně používaná reklamní plocha. Odmítl nás i dopravní podnik a dokonce i reklamní agentury. Zřejmě se bojí, že přijdou o zakázky od politických stran. Některé nám dokonce na poslední chvíli odmítly již smluvenou reklamu," upozornil Radek Hegmon, jeden ze zakladatelů občanského hnutí Repelent 21. Podle něj například v jiných městech nebyl s podobnou žádostí vůbec žádný problém a reklamy se objevili jak V Uherském Brodě či Hradišti, tak i ve Vsetíně. Na podobnou výtku má však magistrát jednoznačnou odpověď. Proti hnutí Repelent nic nemáme. Pravidla reklamy platí pro všechny stejně. Zní hlas z radnice.

„Tvrzení sdružení jsou nesmyslná. Iniciativa nám zazlívá, že nedostala k dispozici zelené plochy ve městě pro potřeby prezentace svých názorů. Tyto travnaté plochy ale neslouží pro reklamu nebo prezentace, jde o estetické prvky, které zkrášlují vzhled Zlína. Umožňují jeho obyvatelům na nich relaxovat a nebo třeba dětem se proběhnout. Z rozhodnutí Rady města Zlína mohou být pro prezentaci politických názorů použity pouze před volbami, kdy stabilní plochy pro tento účel nemusí stačit," vysvětlil Zdeněk Dvořák, mluvčí magistrátu. Své tvrzení doložil i rozhodnutím, podle kterého byl s podobně navrženou kampaní nedávno odmítnut i Zlínský stavební salon. Podle něj standardní reklamě nikdo bránit nebude. Proto je z vyjádření občanské iniciativy magistrát překvapený.

„K žádnému bojkotování nedochází. Například na žádost o setkání s primátorem, jim bylo vyhověno. Zdá se ale, že pokud tomuto sdružení město nevyhoví v naprosto všech požadavcích, bude osočováno z cenzury. V tomto případě je ale problém pouze na straně Repelentu 21, město se k němu i dalším žadatelům chová naprosto standardně," doplnil Dvořák. Ten také uvedl, že standardním záborům veřejných ploch, ohlášeným mítinkům či výlepům na plakátovacích plochách nikdo nebrání.

Ať už to s propagací Repelentu 21 dopadne jakkoli, jedno je jisté. Na dalším zasedání krajského zastupitelstva, může být opět velmi dusná atmosféra.

„Před sídlem kraje budeme mít opět petiční stánek a také zahájíme akci „vytrub si svého komunistu". Pomocí transparentů vyzveme řidiče, aby při průjezdu kolem úřadu, zatroubili. Další akci připravujeme na březen," vysvětlil Radek Pelc, člen hnutí.

Lidé z Repelentu 21 by se rádi dostavili na zastupitelstvo a otevřeli některé témata.

„Například nás zajímá zda si pan hejtman již zvážil, jestli dá svou funkci k dispozici.

Chceme se také ohradit proti některým tvrzením, například, že kopeme za nějakou politickou stranu či, že jsme svými protesty pošpinili Palachův týden," doplnil Richard Vodička, další z členů Repelentu. Panují však obavy, zda se na, dle zákona veřejné jednání, vůbec dostanou.

„Úředníci zavedli nějaké místenky. Ty si však zřejmě rozdávají svým „věrným", aby měli kompars. Naší žádosti o vydání několika těchto místenek vyhověno nebylo," prozradil Pelc.

Boj proti krajským vládám s účastí členu Komunistické strany Čech a Moravy se mezitím rozšířil i do dalších krajů.

Protesty podobného ražení totiž proběhly i v Olomouci, Karlových Varech, Českých Budějovicích či Ústí nad Labem. Pod protestní petici se dosud podepsalo dvanáct tisíc lidí.

Protesty a happeningy mají mít pokračování i ve zbytku roku. Na začátek léta se například organizuje protestní pochod krajem.

„Politici si moc zvykli, že po volbách mají čtyři roky zase klid, bez jediné výtky. Je potřeba je to odnaučit. A to platí pro politiky jak z leva tak z prava," zakončil Hegmon.

LUKÁŠ FABIÁN