Odpočinku a uvolnění v horkém vzduchu a páře si zde dopřávají většinou pod vedením zkušeného saunéra či saunérky.

Dobře zvládnout saunovací rituály či ceremoniály, jak jsou tyto procedury zpravidla nazývány, však vyžaduje nemalý um a v neposlední řadě též neustálou chuť učit se a sbírat další zkušenosti.

Jednou z prvních žen v České republice, která toto všechno může nabídnout, je osmadvacetiletá Helena Kopřivová.

Pracuje jako profesionální saunérka v relaxačním centru Wellness Horal ve Velkých Karlovicích na Valašsku.

Že je ve svém oboru, kterému u nás i ve světě vládnou prozatím spíše muži, skutečnou přebornicí, dokázala na víkendovém Mistrovství České republiky v saunovacích rituálech.

To se uskutečnilo v sobotu 16. února v Cedrus Spa Kunětická Hora. Helena Kopřivová se silné konkurence ani v nejmenším nezalekla a přivezla domů na Valašsko velmi cenný bronz. „Mám radost. Konkurence byla opravdu velká. Je to pro mě obrovské povzbuzení do budoucna," netajila po úspěšné sobotě Helena Kopřivová, která se profesi saunérky věnuje relativně krátce.

Životní a profesní dráha osmadvacetileté rodačky z Nového Hrozenkova měla přitom původně úplně jiný směr. Začínala totiž s prací u koní.

U Holčáka i v Anglii

Nejprve pracovala v Anglii a poté ve známé dostihové stáji Valencio rodiny Holčákových ve Velkých Karlovicích. Tady připravovala závodní koně.

Po otevření termálních bazénů karlovického Wellness Horal zde nejprve pracovala ve Vital baru. Saunérkou je od prosince 2012.

Dnes zde denně organizují šest rituálů, které obstarávají tři profi saunéři. Měsíčně rituály navštíví stovky lidí. „Helena Kopřivová je jednou z prvních žen saunérek v tuzemsku. Jde o fyzicky náročnou profesi, která je u nás i v cizině spíše doménou mužů. I proto je její úspěch velmi cenný," hodnotí sobotní vystoupení své zaměstnankyně ředitel Wellness Horal Martin Pařízek.