Policie, radnice a ani obyvatelé zatím netuší, co nebo kdo za tímto podivným rušivým činem stojí.

„Ozývají se většinou ve večerních hodinách. Třeba 26. prosince to bylo asi o půl jedné ráno. U nás poblíž Cigánova jsou ty rány slyšet ze směru od Štákových pasek. Kamarád, který bydlí na Zálešné, taky říkal, že to slýchá. Dokonce jim to prý pokaždé zatřepe domem až v základech. Mně to mlátí okny," popisuje problém na webu města udivený Jiří Poštolka.

Silné rány přirovnává k výstřelům z děla. „Byl jsem na Slovensku na akci Sahara 2012, kde stříleli z dalekonosných artilérií, a tyto rány by se k tomu daly přirovnat. Tlaková vlna doletí až k našemu domu. Už mě to začíná obtěžovat," stěžuje si.

Rozčilený je i Vilém Rudecký, který bydlí na Sokolské ulici.

„Také se vždy leknu, tlaková vlna je ohromná. Z okna vidím vždy jen oblak kouře a jde to někde z Tyřsova nábřeží mezi domy. Zřejmě dobrý dělostřelec," rozčiluje se muž.

Městská policie o problému ví, moc s ním momentálně ovšem dělat nedokáže. Obrací se proto s žádostí o pomoc i na obyvatele.

„Rány se ozývají jednotlivě a dost nepravidelně odněkud z východní části Zlína. Při způsobení jednorázového a velmi krátkého hluku, byť intenzivního, je velmi obtížné určit jeho zdroj. Rovněž nám nikdo nehlásil vznik škody, u které by se dalo usuzovat na spojitost s popsanými ránami. Uvítáme proto spolupráci s veřejností, která by přispěla k odstranění tohoto obtěžujícího jevu," nabádá obyvatele ke všímavosti Pavel Janík z Městské policie Zlín.

Že by za rány mohla běžně prodávaná zábavní pyrotechnika, která je přes svátky velmi oblíbená, je nepravděpodobné. Potvrzuje to i prodejce Josef Kovařík.

„Petardy mají hlasitost do 120 decibelů a to okno rozhodně neroztřepe. Musel by to někdo položit na parapet. Pokud to opravdu byla pyrotechnika, tak zřejmě podomácku vyrobená. A to může být velmi nebezpečné," kroutí hlavou prodejce.