Zastupitel za KDU-ČSL Pavel Karhan tvrdí, že heren ve městě přibývá, proti čemuž chce se svými kolegy bojovat. Podal proto návrh, aby starosta města zahájil proces, který povede k vydání vyhlášky řešící tento problém.

Představu o tom, jak konkrétně a v jakém rozsahu by vyhláška měla hazard omezit, však vedení radnice zatím nemá. Na druhou stranu totiž městské kase vynáší nemalé finanční prostředky, o které by město snadno mohlo přijít.

„Nejsou to zanedbatelné prostředky. Já bych sice tento zisk rád oželel, ale situaci chápu. K celoplošnému zákazu podle mě město nepřistoupí, i když já bych ho preferoval. Myslím si, že vznikne nějaký kompromis," míní Pavel Karhan.

Jen loni vynesly Holešovu příjmy z hazardních her kolem deseti milionů korun, které radnice obratem investovala například do kultury nebo sportu. Podle Karhana by se zastupitelé měli problémem zabývat během ledna a února, ideálně během letošního roku by pak vyhláška měla vejít v platnost.

„Udělám proto jako zastupitel maximum. Všichni kolegové kromě pana starosty, který se zdržel hlasování, můj návrh už podpořili, takže mám podporu i od nich," dodal Karhan.

Podle holešovského starosty Pavla Svobody (ODS) jde ale spíš o populistický tah před letošními komunálními volbami. Podle něj jsou v Holešově momentálně mnohem palčivější problémy, než je tento.

„Nemyslím si, že je v Holešově s hazardem takový problém, jak se říká. Je to věc, která je běžná v celé republice a je to byznys, který je povolen zákonem. Osobně považuji za větší problém třeba alkoholismus nebo kouření žáků ve školách," reagoval starosta.

Potvrdil také, že vyhláškou se už radnice zabývá a chtěla by jí regulovat negativní působení hazardních her.

„Všichni zastupitelé mají zájem se touto věcí zabývat a řešit jí. Problém by se však měl řešit celospolečensky. Je na každém z nás, abychom doma v rodinách nastavili pravidla a priority pro naše děti," míní Svoboda.

Jedno je však jisté: místním lidem se herny přímo v centru města příliš nezamlouvají. Například Eva Němcová by je nahradila třeba novou restaurací.

„Mě se tento problém zas až tak netýká. Je ale pravda, že na tak malé město jich je tady zbytečně moc a ještě k tomu v centru. Kdyby místo herny zřídili dobrou restauraci, byla bych moc ráda," podotkla mladá maminka.

Ostře kritizují počet heren ve městě například manželé Sadilovi. Podle paní Ludmily jsou herny blízko škol a do centra města se ani nehodí.

„Vadí mi to strašně. Končí tam většinou peníze od lidí, kteří pobírají podporu. Školy jsou opodál a nikdo to neřeší. Nechápu, jak vedení města může toleroval takové jednání a vymlouvat se na soukromníky a majitele objektů," zlobí se důchodkyně.

Její manžel Stanislav Sadil s ní naprosto souhlasí. Herny by prý ve městě zrušil všechny.„Většinou chodí hrát chlapi a okrádají tím celou rodinu. Mně osobně to vadí a takové podniky se mi vůbec nelíbí. Nemuselo by to tady být," dodal Sadil.