Jejich práci předcházela jednání iniciátorů projektu s odpůrci, i seznamování široké veřejnosti s tímto záměrem. Oslovení Hradišťané ale s odstupem času považují výsledek za uspokojivý. „Myslím, že úpravy parku nakonec docela prospěly. Je sice, zcela pochopitelně, po kácení trochu řidší, postupem let ale zeleň doroste a může tak bez problémů vegetovat řadu let," míní Romana Novosadová z Uherského Hradiště.
Stanislav Mikula (hnutí Zdravé Hradiště) ale ve svých výrocích vůči úpravě „zelených plic" Slovácké metropole tak optimistický není. „Vždycky když tama procházím mě napadne, že park je nepřirozeně řídký. Docela pozorně si všímám nově vysázené zeleně a všiml jsem si, že řada stromů se neujala. Myslím, že město mělo dost času si toho všimnout také a mladou výsadbu, která nezakořenila, vyměnit teď na jaře za novou," poznamenal Stanislav Mikula.
Ten, stejně jako dřív, trvá na tom, že rozsáhlé kácení, kterému v parku ve Smetanových Sadech padlo za oběť zhruba sto třicet stromů, bylo částečně zbytečné. „Myslím si, že pokud by město stav stromů v předchozích letech průběžně kontrolovalo, porost ošetřovalo a upravovalo, pak se v takové míře kácet nemuselo. Bohužel, nemoci a vady dřevin se nakupily, a tak pravděpodobně bylo nakonec kácení nezbytné," dodal Mikula.
Také někteří členové ekologického sdružení Chraňme zeleň, kteří byli v době schvalování projektu největšími odpůrci úpravy parku, nešetří kritikou. Dokáží ale ocenit i pozitivní kroky radnice. „Stále si myslím, že k tak rozsáhlému kácení dojít nemělo a některé stromy stačilo jen ošetřit. Dobrou zprávou ale je, že lidé z odboru životního prostředí dokázali sehnat peníze na ošetření vzácných platanů v parku, a také na dalších místech města. To mě velmi potěšilo," poznamenala Jiřina Stloukalová ze sdružení Chraňme zeleň.
Vedení města považuje provedené úpravy parku za přínosné. „Projektu předcházel historický průzkum a podkladem pro navržené úpravy byly zpracované znalecké posudky. Těmi byl hodnocený stav a provozní bezpečnost stromů. Pokáceno bylo celkem 130 stromů. Ořez specialisté provedli u 113 stromů, bezpečnostní vazbu u 14 stromů. Náhradou bylo vysazeno 66 stromů," informoval mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma. Celkové náklady na úpravu porostu parku se vyšplhaly na 3,2 milionu korun, z toho 2,4 milionu uhradila dotace z Operačního programu Životní prostředí. Přestože se další kácení, vyjma případně nemocných stromů, město neplánuje, rekonstrukce parku ještě není kompletní. „Poslední etapou úprav parku je oprava a výměna mobiliáře, komunikačních tras, oplocení a dosadeb takzvané podrostní zeleně. Tato etapa se projekčně připravuje, termín jejího dokončení je stanovený na konec roku 2013," vysvětlil Jan Pášma.