Strážníci dobře věděli, že nyní přichází ke slovu jejich nové zařízení, termokamera. „Pořídili jsme ji právě pro podobné účely. Je vhodná k nočnímu hledání osob v přírodních lokalitách i ve volném prostoru. Využít ji můžeme v zakouřených prostorách, opuštěných domech a objektech, i jiných místech. Pomohla nám i při hledání zmateného muže ve spodním prádle, jehož unáhlený odchod ohlásila jeho přítelkyně,“ poznamenal velitel Hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Při hledání této osoby nebyli strážníci zpočátku úspěšní. Čidlo termokamery ale asi po hodině hledání zareagovalo na teplo, sálající z člověka sedícího na autobusové zastávce. „Bez termokamery bychom ho zřejmě tak snadno nenašli. Podobným způsobem jsme při nedávných mrazech objevili dva bezdomovce. Jeden z nich se ukrýval v keři u vlakového nádraží, druhý z nich v potemnělé budově v okrajové části města,“ poznamenal Vlastimil Pauřík.

To, že moderní kamerové vybavení vlastní městská policie, oslovené obyvatele města překvapilo. „Myslel jsem, že termokamerami jsou vybaveny spíše speciální policejní jednotky a vojsko. Určitě je ale dobře, že o tom vím. Člověk nikdy neví, kdy se mu pomoc strážníků s termokamerou může hodit,“ přiznal Jiří Pospíšil z Uherského Hradiště.

Speciální kamera se pro členy městské policie stala nezbytným doplňkem jejich nočních směn. „Je využitá na sto procent. Její pořízení nebylo levnou záležitostí, nám se ale denně potvrzuje, jak důležitá pro nás je. Mohu potvrdit, že už pomohla zachránit několik lidských životů,“ poznamenal Vlastimil Pauřík.

Za speciální kameru zaplatili zástupci města sto třicet tisíc korun. Práci strážců zákona ulehčí nejen ve tmě, ale i v zakouřených prostorech, mlze, či zšeřelých opuštěných objektech. Díky kameře mohou strážníci vidět v problematických místech až na vzdálenost jednoho kilometru.

Technické zázemí hradišťských strážníků se má modernizovat i v budoucnu. Stávající počet šestnácti „pevných“ kamer, které dohlíží na pořádek v ulicích se má vyšplhat na celkových 27. U nejstarších kamer je naplánována výměna nebo komplexní oprava. „V současné době uvažuje o pořízení mobilní kamery, kterou bychom střídavě mohli umísťovat na různá místa,“ dodal velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Termokamera na Uherskohradišťsku je unikátem. V nedalekém Uherském Brodě si o ní mohou nechat jen zdát. „Takové zařízení nemáme, a zatím o jeho pořízení ani neuvažujeme. Hlavně proto, že na ni v současné době nemáme peníze,“ informoval místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý.

Výhody termokamery

Funkce: noční vidění, v mlze, v zakouřených prostorách, potemnělé prostory opuštěných budov zaměří tepelné zdroje (osoby, zvířata a další)

Využití: denně

Efektivní záběr: zhruba 1 kilometr

Pořizovací cena: 130 tisíc korun