Fakt, že řetězec nechá hrací plochu za 1,5 milionu ve městě postavit, všichni vítají. Nevoli u části Vsetíňanů ale vyvolalo rozhodnutí umístit ji v Jiráskově ulici na Trávníkách.

Především na sociálních sítích zní hlasy, které požadují přesun do jiné části města. Lidé volají mimo jiné po tom, aby stálo na Ohradě, kde je i prodejna Lidl. Padají též argumenty, že v Jiráskově ulici hřiště zničí Romové bydlící v nedaleké lokalitě Poschla.

Vznikla dokonce internetová petice proti umístění hřiště v této ulici. Podpořilo ji zhruba sto padesát lidí.

„Je spoustu jinych mist k blízkosti centra a ne aby to bylo v takove lokalite kde se nachazi spousta romskych spoluobcanu a my bili abychom se tam báli jít!" stojí mimo jiné v textu petice napsaném s řadou pravopisných chyb. (citaci jsme pro ilustraci otiskli včetně chyb). Přestěhování hřiště ale nedovolují podmínky, které si klade společnost Lidl.

Rákosníčkovo hřiště, o které se Vsetíňané zasloužili aktivním hlasováním, má stát v Jiráskově ulici mezi domy s čísly 1814 a 1815. Hotové bude v polovině srpna. O umístění hřiště jednalo vedení vsetínské radnice se zástupci společnosti Lidl první týden v dubnu. Rozhodnutí zveřejnilo minulý čtvrtek a hned sklidilo kritiku. V pátek dopoledne se proto v Rodinném a mateřském centru ve Vsetíně konala veřejná diskuse o hřišti za účasti vedení města. Přišly dvě desítky lidí maminky s dětmi i senioři. Místostarostové Tomáš Pifka a Simona Hlaváčová jim vysvětlili, na základě jakého klíče se vybíralo místo pro nové hřiště.

Lidl stanovil termín zahájení stavby na začátek srpna s tím, že město zajistí pozemek ideálně bez inženýrských sítí, které by mohly stavbu komplikovat.

„Bylo zřejmé, že nemůžeme začít na zelené louce. Za pět měsíců nelze vyřídit územní rozhodnutí, stavební povolení a oběhat všechny sítě tak, abychom mohli stavět nové hřiště," přiblížil místostarosta Pifka. Vedení města proto vytipovalo celkem jedenáct míst v souladu s územním plánem, kde by se mohlo stavět. Rozhodovalo, zda už na místech nejsou podobná, nová či opravená hřiště nebo se zde město nechystá samo hřitě stavět. Také složení obyvatel, uložení inženýrských sítí a podobně. Do užšího výběru se dostala tři místa, na která se přijeli podívat i zástupci Lidlu. Vybrali právě Jiráskovu ulici, kde je staré, původní hřiště.

„Z inženýrských sítí je zde pouze vodovod, který překryjeme panelem, aby nedošlo k jeho narušení. Město též odstraní starý asfaltový povrch a původní herní prvky," přiblížil Pifka. Příprava místa přijde městskou kasu na 350 tisíc.

Důvody, proč se právě tato lokalita zalíbila, jsou blízkost základní i mateřské školy, blízkost lázní a cyklostezky i dlouhodobý požadavek rodičů, že zde dětské hřiště chybí.

Lidem, kteří se do mateřského centra přišli podívat, vysvětlení vedení města stačilo. „Bylo naprosto dostačující. Pochopila jsem, proč to nejde jinde. I když chápu, že by to lidé jinde uvítali," řekla Hana Maňáková. Sama je s umístěním spokojená. „Bydlím právě v Jiráskově ulici a ke hřišti to budu mít do dvou set metrů," řekla maminka.

Zprávy o umístění hřiště si podle svých slov všimla náhodou. „Že to má být u nás, mne potěšilo. Hned pod příspěvkem se ale začali lidé bouřit, že má být hřiště raději jinde, protože se bojí našich nepřizpůsobivých spoluobčanů," doplnila Hana Maňáková, kterou samotnou zajímalo, jak chce radnice tyto obavy odstranit a případnému zničení hřiště zabránit.

Místostarosta Vsetína Simona Hlaváčová řekla, že udržet hřiště nepoškozené je společným zájmem radnice i obyvatel města. „Na hřiště je desetiletá záruka, ale pokud je někdo úmyslně poškodí, je to náš problém," upozornila Hlaváčová.

Podle vedení radnice bude mít hrací plocha svůj provozní řád, na pořádek bude průběžně dohlížet městská policie, zapojí se asistenti prevence kriminality a možností je také zavést na hřišti funkci správce, jako je tomu v jiných částech města.