Kamery jsou rozmístěny tak, aby sledovaly kritická místa centra, do budoucna radní plánují monitorované lokality rozšířit.

„Zatím je to jen zkušební provoz. Technické zázemí bychom ale chtěli dál rozšiřovat. Kamerový systém na náměstí je takovou první vlaštovkou," podotkl hulínský starosta Roman Hoza. Záznam z kamer je přenášen na radnici. Město také vyjednává s policií o napojení systému přímo na obvodní oddělení v Hulíně.

„Chtěli bychom kamerový systém napojit na jejich řídící pult. Jak pořízení nových kamer, tak i napojení systému na policii jsou zatím předjednané věci. Nic zatím není rozhodnuto. Uvidíme, zda budou kamery dostatečně efektivní a do jaké míry ovlivní situaci ve městě," dodal Hoza.

Hned po pár týdnech provozu však už kamery přinesly první ovoce. Díky pořízenému záznamu se totiž policii podařilo dopátrat zloděje.

„Vyžádala si některé kamerové záznamy, které pomohly k dopátrání pachatele trestné činnosti. Zadržení ukradli traktor a převáželi jej přes město. Je to pro nás první pozitivní výsledek," pochvaloval si starosta.

V Kroměříži už jich mají devatenáct

Například v Kroměříži, funguje kamerový systém od roku 2001. Tehdy byly pořízeny první čtyři kamery, letos jich město monitoruje devatenáct.

Vedení radnice je přesvědčeno, že kamerový systém je velkým přínosem. Jsou umístěny především v centru města a na hlavních pěších a jízdních tazích. Nachází se také v různých lokalitách, jako je například sídliště Zachar nebo vlakové nádraží.

„Zkušenosti jsou velmi dobré. Mnohé potenciální pachatele přečinů kamery odradí, městská policie je také schopna zastavit páchání trestné činnosti a mnohdy ji odhalit dříve, než k ní dojde. Díky záznamu lze také lépe usvědčit pachatele," vyjmenoval přednosti mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Z počátku se prý vedení města setkalo s nesouhlasem některých Kroměřížanů, aby byly kamery do města umístěny. Postupem času si však lidé zvykli.

„Za poslední léta jsem nezpozoroval, že by se někdo vůči kamerovému systému ohrazoval. Bylo to jen ze začátku. Existence se osvědčila a v rámci bezpečnosti je to účinné a má své opodstatnění," dodal Zrna.

O zřízení městské policie v Hulíně radní uvažovali také. Podle kalkulace, kterou už před pár lety provedli, by však zřízení této složky nezvládli financovat. Podle starosty město tolik peněz nemá.

„Uvažovali jsme o tom v době, kdy bylo v Hulíně zrušeno obvodní oddělení Policie České republiky. Kalkulace minimální sestavy městské policie byla ale velmi nákladná a město by takovou investici nezvládlo, bohužel," vysvětlil Hoza.

Vedení hulínské radnice proto usilovalo alespoň o obnovení tamního oddělení státní policie, což se nakonec i podařilo.

„Problematika bezpečnosti je důležitá. S policií intenzivně spolupracujeme a jsme rádi, že tady oddělení je," přiznal hulínský starosta.