Zároveň opět zahajuje oblíbené čtvrteční kurzy vaření určené široké veřejnosti, ale také kuchařským profesionálům, kteří se chtějí ve svém umění zdokonalit.

Zakladatelkou institutu je Eva Gajdošík, která, ač vystudovaná právnička, je svou podstatou kuchařka. „Lásku a především nadání ke kulinařině jsem získala od své babičky, jež byla v Napajedlech známou kuchařkou. Ona mě naučila nejen vařit, ale především mít z jídla potěšení a užívat si je všemi smysly," vysvětlila vášeň pro vaření paní Eva.

„Myšlenka zrození MOKULu vznikala postupně na základě diskusí s kuchaři, gastronomickými odborníky, ale i laiky a milovníky vaření o tom, zda existuje na Moravě tak specifická kuchyně, že stojí za to zabývat se jejími kořeny, vlivy těchto počátků na dochované recepty a jejím stavem v dnešní době," prozradila Eva Gajdošík.

Morava, gastronomický ráj

Morava se svými regiony poskytuje velké množství různých krajových gastronomických specialit a z nich vycházejících tradičních regionálních receptur. S ohledem na to, že Napajedla jsou jakýmsi moravským trigonometrickým bodem, kde se setkávají hranice Hané, Valašska, Moravského Slovácka a na ně navazující moravské regiony, je to ideální místo pro sídlo a činnost Moravského kulinářského institutu, který si klade za cíl oživování pojmu moravské kuchyně s jejími kořeny a podstatou.

MOKUL chce mimo jiné ukázat nejen návštěvníkům z jiných částí republiky, ale i obyvatelům Zlínského kraje, že i v současné době je moravská kuchyně zajímavá, chutná, neotřelá a respektující přípravu pokrmů ze sezonních lokálních potravin a produktů.

„Na našich kurzech se naučí lidé nejen vařit a používat různé ingredience, ale především jim ukážeme, jak si užívat života při přípravě jídel a konzumaci rozličných pochutin," tvrdí Eva Gajdošík.

Ostatně únorová témata kurzů na napajedelském zámku hovoří za vše. Valentýnské vaření, příprava paštik a terinek s domácím pečivem a speciální téma „Polévka je grunt", které je na pořadu 28. února.

ZDENĚK MATYÁŠ