Návštěvníci tak budou moct sledovat představení svého oblíbeného souboru ve stávajících prostorách na Velehradské třídě až do roku 2024. Město ovšem ročně zaplatí za pronájem o téměř půl milionu korun více, než tomu bylo doposud.

„Jednání byla náročná, jejich příprava zabrala zhruba dva roky. Byli jsme připraveni i na skutečnost, že by k dohodě se Sokolem nedošlo, nicméně jsme věřili v dosažení kompromisu," poznamenal místostarosta Uherského Hradiště Evžen Uher.

„Osobně jsem velmi ráda, že se podařilo tuto záležitost vyřešit. Hrozně ráda divadlo navštěvuji a myslím si, že herci by se určitě měli soustředit především na svou práci a nezabývat se tím, jestli budou mít za nějaký čas kde hrát," neskrývala radost dlouholetá návštěvnice Slováckého divadla Vladislava Světínská z Lhotky u Hradčovic.

Zdárně ukončená jednání pochopitelně těší také samotné herce. „Ideální variantou by pro nás samozřejmě bylo, pokud bychom sídlili přímo v prostorách patřích městu, nicméně za stávající situace jsme samozřejmě rádi i za tento výsledek," uvedl ředitel divadla Igor Stránský.

Většina podmínek nové nájemní smlouvy podle místostarosty Evžena Uhera zůstává i nadále stejná, město však bude platit vyšší nájemné, které bude nově činit 1 300 tisíc korun ročně. Doposud město platilo za nájem částku 850 tisíc. Do vyššího nájemného se promítlo, že TJ Sokol se stal plátcem DPH a je také nucen platit vyšší daň z nemovitosti. Město také protistraně přislíbilo pomoc při získávání dotací.

Část nájemného ve výši 600 tisíc korun poputuje od města přímo na účet Sokola, druhá část prostředků bude vyhrazena na opravy a údržbu budovy. V nejbližší době bude vypracován stavebně-technický posudek, který určí, co především bude v průběhu následujících deseti let zapotřebí v objektu opravit.

„Budova divadla si v současnosti žádá nemalé investice. Bohužel do značné míry se na ní podepisuje také to, že se nachází bezprostředně při hlavním silničním tahu," sdělil mluvčí Slováckého divadla Josef Kubánik. V nejbližších letech by nezbytné opravy měly „spolknout" zhruba 3,5 milionu korun.

Radnice při současných jednáních zvažovala i variantu zakoupení budovy, nicméně v tomto směru k dohodě se Sokolem nedošlo. Slovácký deník se snažil získat vyjádření TJ Sokol Uherské Hradiště, nikdo z kompetentních osob však nezvedal svůj telefon.

Případnou stavbu vlastní budovy pro divadlo město Uherské Hradiště momentálně nezvažuje.