„Něco mě štíplo do ruky. Napřed tam nic nebylo, ale druhý den ráno jsem se vzbudila s obrovským otokem. Strašně to svědí," popisuje nepříjemný zážitek Ema Barantalová z Valašského Meziříčí. Tři dny otok maže fenistilovou mastí. „Nepomáhá to. Spíš se to zhoršuje," říká. Návštěvu lékaře zatím zvažuje. „Uvidíme, zda to nepřejde samo," dodává.

Podobné zkušenosti má v letošním roce spousta dalších lidí v regionu. Komárů, muchniček nebo ovádů není sice mnoho, jejich bodnutí je ale bolestivější než v jiných letech. Své o tom ví osmašedesátiletá Meziříčanka Jana Bačová. „Z počátku jsem si myslela, že mě jen štípl komár. Kousnutí se ale začalo zvětšovat a nepříjemně svědit. Vyhledala jsem proto lékaře. Po dvou měsících mi zjistili boreliózu. Musela jsem pak brát dlouhou dobu antibiotika," stěžuje si důchodkyně.

Nárůst alergických reakcí po hmyzím bodnutí řeší častěji také v nemocnicích. „Pětadvacetiletá pacientka při chůzi po trávníku šlápla na vosu a došlo k těžkému otoku a bolestivosti postižené končetiny. Byla dušná, měla pocit na zvracení," popsala jeden z mnoha případů mluvčí meziříčské nemocnice Hana Szotkowská.

Alergická reakce může mít několik projevů. Kromě nepříjemného svědění vyvolává u některých jedinců také horečky, opuchnutí až dušení. Na pozoru by měli být především lidé s alergií na hmyzí jedy.

„Lidé by měli vědět, že takzvaný anafylaktický šok je náhle vzniklý a život ohrožující stav, projevující se většinou na několika orgánech, jako je kůže, plíce, zažívací ústrojí, srdce a další. Čím rychleji se příznaky objeví, tím lze očekávat těžší průběh," upozornil lékař valašskomeziříčské nemocnice Ludvík Dobeš.

Příčina alergické reakce je podle odborníků obrana těla proti hmyzí bílkovině. „Příčinou jsou látky bílkovinného původu, které hmyz vpouští pod lidskou kůži," vysvětluje alergoložka Hana Kuchařová.

„Ty mají zabránit ucpání komářího sosáku houstnoucí krví. Látky jsou v menší či větší míře agresivní a u člověka vyvolávají právě alergii," doplňuje alergoložka Hana Kuchařová.

Výskyt obtížného hmyzu na Valašsku je nicméně standardní. „Přemnožení komárů ani jiného hmyzu bych se letos neobával. Situace je naopak mírnější než v předešlých letech," uklidnil entomolog Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer. Podle něj je navíc situace na východě Moravy mírnější než v ostatních částech republiky. „Nejsou zde velké zavodněné plochy a bažiny," doplnil Spitzer. S komáry se podle něj na Valašsku lidé setkávají především na zahrádkách. Daří se jim zde třeba v blízkosti vodních barelů, které mají zahrádkáři připravené na zalévání.

Autor: Michaela Horáková