Stěžovatel se však redakci Slováckého deníku ozval, aby informace upřesnil a vše uvedl na pravou míru.

„Po přečtení Vašeho článku ve Slováckém deníku o školní inspekci na Základní škole a umělecké škole Dolní Němčí jsem se rozhodl Vás kontaktovat s vysvětlením, proč jsem dal podnět k České školní inspekci (ČSI)," začíná dopis stěžovatel, s jehož identitou je redakce obeznámena, respektuje však žádost dotyčného zůstat i nadále v anonymitě.

Zodpovědnost za děti

V textu kritik vysvětluje, že hlavním důvodem k podání stížnosti k ČSI se stal doklad, jehož podpisem měli rodiče převzít odpovědnost za svou ratolest ve chvíli, kdy na výletě při lyžařském kurzu v Rožnově pod Radhoštěm dostanou rozchod. „Bylo od nás požadováno, abychom dohlédli na naše děti v 90 kilometrů vzdáleném městě, a to bez mobilního telefonu. Samozřejmě jsme souhlas nedali, stejně jako většina rodičů, a nepodepsali bychom ho ani tehdy, kdyby školáci měli mobilní telefony u sebe," uvedl rodič ve svém vysvětlení. Pravý důvod podání podnětu k ČSI tak podle stěžovatele byl ten, že škola chtěla dát ruce pryč od zodpovědnosti za žáky, kterou má ze zákona stanovenou.

K výše zmíněnému se vyjádřil také ředitel ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí Milan Kvasnička. „Několik let zde byl zaveden systém, v němž jsme dávali rodičům podepsat souhlas s převzetím odpovědnosti při rozchodech. Bez něj děti zůstávaly na výletech po celou dobu s lektory. Nicméně po stížnosti na ČSI jsem pochopil, že se jednalo o nešťastně volené řešení, které se do budoucna nebude opakovat," uznal Milan Kvasnička své pochybení. Na důvody vedoucí k zavedení souhlasu s převzetím odpovědnosti od rodičů si však už nevzpomněl. „Praktikujeme to už několik let a upřímně si v současnosti nevzpomínám, co nás k tomuto opatření tehdy vedlo. Nepovažoval jsem to ani za nijak problematické, protože ti, od kterých jsme souhlas nedostali, se museli držet učitelů, což však nikdo jako velkou potíž nebral," poukázal ředitel školy na dosud hladký průběh výletů. „Na příštím výletě, i když dáme dětem rozchod, nebudeme vyžadovat žádné potvrzení od rodičů, aby za nás přebrali nad nimi dohled," dodal Milan Kvasnička.

To, že ČSI neřešila pouze jednu stížnost ohledně zákazu mobilních telefonů, ale stížnosti dvě, přičemž se druhá týkala právě výše zmíněného požadavku na převzetí zodpovědnosti, potvrdil také náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. „ČSI posoudila druhý bod stížnosti na vyžadování souhlasu zákonného zástupce za účelem přebírání zodpovědnosti za žáka v době osobního volna na školní akci jako důvodnou, neboť není akceptovatelné souhlas s přebíráním zodpovědnosti za žáka v době konání školní akce požadovat," sdělil. Uložená opatření pak mají být vyřízena ředitelem. „Podle školského zákona má kompetenci k nápravě zřizovatel školy (obec). Ten již náš úřad informoval, že ředitel upraví školní řád, aby byl v souladu s platnými předpisy. Tato změna také musí projít školskou radou," dodal Ondřej Andrys.