Klobučan využívají místní i přespolní při různých kulturních a společenských akcích několik desítek let. Plánovanou obnovu kulturního domu vítají.

„Pokud si dobře vybavuji, tak kulturní dům tu stojí už zhruba třicet let. Je pravda, že za tu dobu už zvenčí nevypadá zrovna vábně," zhodnotil současný stav jeden z místních občanů Petr Šmotek.

„Zateplování je dnes běžný trend a je dobře, že se udělá. Doufám, že tak budova dostane důstojnější vzhled," dodal. Přiznal, že se mu moc nelíbí současné provedení, kdy jsou stěny budovy obloženy krytinou.

Plán radnice se zamlouvá i dalším. „Kulturák je na náměstí a myslím, že by rozhodně potřeboval oživit," sdělila jedna ze zaměstnankyň nedaleké firmy, která si však nepřála zveřejnit své jméno. „Takhle ani nikdo nepozná, že je to kulturní dům," nešetřila kritikou na současný stav.

Město je nyní podle mluvčí Sandry Novotné Kollerové ve fázi výběrového řízení na dodavatele. „Samotná akce je plánována na rok 20142015," dodala. Projekt, na který se radnice snaží získat i dotaci, počítá s výměnou všech oken a dveří, zaizolováním střechy a kompletním zateplením budovy včetně nové fasády.

„Město Valašské Klobouky se snaží o zlepšení energetických vlastností veřejných budov a postupně rekonstruuje své objekty," vysvětlila mluvčí. „Po mateřské a základní škole, domě s pečovatelskou službou a poliklinice přišel na řadu kulturní dům," dodala.

Projekt zatím počítá s pracemi na zevnějšku budovy. Uvnitř budou úpravy pouze dílčí. „V rámci rekonstrukce mají být nainstalovány také speciální parapety, které mají ochránit radiátory," doplnil ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Jaroslav Baloušek. „Do budoucna bychom však chtěli zrekonstruovat sociální zařízení v budově tak, aby odpovídalo požadavkům dnešní doby," doplnil.

Vše je ale závislé na financích, které se podaří získat z dotací či z rozpočtu města. „Každopádně věřím, že stávající projekt přinese nezanedbatelnou úsporu," prohlásil. Kolik, to ukáže až čas a záležet bude také na počasí. Poslední mírná zima městům a obcím v mnoha případech pomohla.

Předpokládané náklady na plánovanou rekonstrukci jsou sedm milionů a tři sta tisíc korun. Více než pět milionů by měla krýt dotace z Operačního programu Životní prostředí. Zbytek bude muset zaplatit město ze svého rozpočtu.

ROMAN BUČEK