Sto hektarů lesních ploch a hájenka, nacházející se na katastrálním území vesnice, tak patří Krhové, která se na základě referenda od Valašského Meziříčí odtrhla 1. ledna 2013. Město tak podle rozhodnutí soudu o svůj historický majetek přišlo.

Radnice i obyvatelé vesnice přijali rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě s velkou úlevou. „Skvělá zpráva. Sice jsme jiné rozhodnutí neočekávali. Ale verdikt je pro nás všechny velkou úlevou," vyjádřil spokojenost Dalibor Sekyra.

Spor o zmíněných sto hektarů lesa a hájenku se vlekl od března loňského roku. Na povrch vystoupil v době, kdy začalo předávání majetku po odtržení Krhové od Valašského Meziříčí. Město nově vzniklé vesnici uvedenou hájenku a lesy při rozdělení majetku nepředalo.

„Valašské Meziříčí o zmiňovaný majetek stálo z takzvaně historických důvodů," vyjádřil se místostarosta Krhové Alois Bayer.

Místostarosta pamětní dokumenty prokazující nákup těchto nemovitostí Valašským Meziříčím nezpochybňuje. „Zákon ale jasně praví, že jmění, které se v době referenda nachází na území nově vznikající obce, se stává jejím majetkem. Věděli jsme, že právní norma je na naší straně a jsme rádi, že k jejímu naplnění došlo beze zbytku," pověděl Valašskému deníku krhovský místostarosta.

Kdyby vesnice spor s Valašským Meziříčím prohrála, byla připravena se dále bránit. Například požadavkem na vrácení budov, které Krhové patřily. 

Před referendem o osamostatnění byly totiž prodány. Jde například o kulturní dům. „Hledali bychom i další cesty, jak se svého práva domoci," dodal Bayer.

Krhovská radnice považuje rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě za definitivní tečku za vyrovnáním majetku mezi vesnicí a městem Valašské Meziříčí. Podle Bayera rozhodnutí navazuje na nedávno uzavřenou dohodu o majetkovém vyrovnání.

„V ní jsme obě strany solidně odsunuly spor o lesy a hájenku výhradně na soud. Vážím si toho, že jsme se dokázali shodnout. Jak dohoda, tak i soudní řízení nám takzvaně vyčistily stůl. Mohu potvrdit, že nám to ve spolupráci v praktických záležitostech sousedů moc pomáhá," vyjádřil se Alois Bayer.

Jedinou neznámou, která ale nemá na výsledek bývalého sporu žádný vliv, zůstává podle představitelů Krhové hájenka. Jako nájemník v ní bydlí pracovník Městských lesů a zeleně Valašské Meziříčí Petr Čtvrtníček.

„Zatím jsme o záležitosti kolem provozu hájenky nepřemýšleli," poznamenal Bayer.

Ani Petr Čtvrtníček nebyl v tomto směru sdílnější. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Jde taky mimo jiné o osobní záležitost," řekl jen.

Představitelé Valašského Meziříčí včera verdikt krajského soudu ani případné další kroky města komentovat nechtěli.

„Počkáme si, až rozhodnutí soudu a jeho zdůvodnění dostaneme písemně. Teprve potom budeme zvažovat případný další postup," řekl v pátek starosta města Valašské Meziříčí Jiří Částečka.