Opozici vadí, že farnost nepožádala o peníze prostřednictvím grantového systému, ale má je dostat přímo z rozpočtu města. Svou nespokojenost vyjádřili také v otevřeném dopise, který adresovali kardinálu Dominiku Dukovi a olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi. I přesto, že peníze farnosti už zastupitelstvo schválilo. „Rožnovská farnost usiluje o nebezpečný precedens, kdy je slepě podporována vedením radnice. Obáváme se, že takový nestandardní postup v době, kdy jsou veřejně probírány církevní restituce, přilije zbytečně olej do ohně," stojí mimo jiné v listu, pod který se podepsali Libuše Rousová a Ivo Jelínek z SNK-ED, Petr Jelínek ze Strany zelených a Drahomíra Koňaříková a Radim Janča za Věci veřejné.

Římskokatolická farnost v Rožnově požádala město o 200 tisíc korun na akce spojené s oslavami 250. výročí vysvěcení kostela Všech svatých. Dalších 250 potřebuje na financování opravy farní zdi. Na zasedání zastupitelstva se kolem těchto peněz rozhořela vášnivá debata. „Vadí mi, že žádost nebyla regulérně dána do grantového systému. Mám s tím silný, morální problém," řekla Libuše Rousová s tím, že pro rozpočet ruku nezvedne.

Otevřený dopis si můžete otevřít ZDE

Zastupiteli Petru Jelínkovi nevadí poskytnutí peněz na stavební úpravy. „Problém mám ale s tou oslavou. Chápu její význam pro Rožnov, ale mělo by to jít přes kulturní granty. A program lze jistě udělat méně velkoryse a levněji," řekl Petr Jelínek.

Nesouhlasí ani Ivo Jelínek. „Je s podivem, že se pan farář snaží obejít granty," poznamenal zastupitel s tím, že pokud by byla žádost podána do grantového systému, zřejmě by s ní ani opozice neměla takový problém.

Z grantového systému by ale město zřejmě nebylo schopno poskytnout takovou částku, o jakou farnost žádá. „Pan farář zřejmě využil toho, že má příznivce v koalici," naznačil Ivo Jelínek.

Spočítal, že v Rožnově je asi 1600 věřících. To odpovídá zhruba deseti procentům celkového počtu obyvatel. „Když se částka rozpočítá, vychází to dvě stě osmdesát jedna korun na jednoho. Složte se. Pak si udělejte akci, jakou chcete, slavte, ale za své. Nečerpejte prostředky z rozpočtu," navrhl zastupitel.

Na stranu farnosti se postavili všichni zastupitelé za KDU-ČSL. Místostarosta Václav Mikušek, Daniel Drápala i radní Jaromír Koryčanský. Václav Mikušek připomněl, že z rozpočtu plynou přímé podpory i v jiných případech.

„Stejně nesystémově přispíváme jednou za dva roky na Rožnovské slavnosti, přispíváme Matici Radhošťské, sdružení Zvonice na Soláni. Pokud se nepletu, také na Běh rodným krajem Emila Zátopka," vyjmenoval Mikušek.

Daniel Drápala upřesnil, že v případě Rožnovských slavností, které pořádá Valašské muzeum v přírodě, město mimo granty co dva roky vydá 300 tisíc korun. „Teď nevidím žádný rozdíl. Když jsme dali Valašskému muzeu, proč ne farnosti?" ptal se zastupitel.

„Kdyby nebylo farnosti, dodnes jezdíme s hnojem"

Podle něj možná nebylo šťastné nazvat výročí slavnostmi. I když na oslavy, například jubilejní mši, podle něj dojde. „Pro mne je ale nejklíčovější akcí roku skutečnost, že bude veřejnosti zpřístupněna jedna z nejstarších památek u nás, a to stará kostnice vzadu za kostelem. V rámci oslav bude opravena," zdůraznil zastupitel Drápala s tím, že město získá další turistickou atrakci.

Jaromír Koryčanský naznačil, že město je farnosti hodně dlužno. „Kdyby nebylo farnosti, tak bychom do dnešního dne s traktory s hnojem jezdili přes náměstí. Kdyby farnost před patnácti lety neudělala gesto a neposkytla městu pozemky na obchvat," připomněl Koryčanský. Zastupitelé by si podle něj měli vážit kněze, který chce oslavu 250. výročí farnosti připravit a svést dohromady věřící i ateisty.

Rožnovský farář Kamil Obr se za postup při žádosti o peníze omluvil. „Opravdu se v těchto věcech pohybuji krátce nebo spíš málo," řekl Kamil Obr. Důležitější je však podle něj účel, na který jsou peníze určeny.

„Jestliže jinak slavíme kdeco, tak čtvrt tisíciletí je opravdu něco mezního. Je to šance začít další etapu v životě farnosti a spolupráci s městem i lidmi," řekl Obr.

Ne všechny peníze také spolykají oslavy. „Samozřejmě že se bude slavit i tak, že připravíme nějaké pohoštění. Ale ty peníze nejsou určeny jen k tomuto. A nikdy bych si neodvážil žádat o takové věci," řekl Kamil Obr.

Požadované peníze nakonec farnost dostane. I přes výhrady opozičních zastupitelů byl rozpočet v navrhované podobě schválen většinou čtrnácti hlasů.