Druhé možnosti využilo podle Vladislavy Janíkové z radnice pět desítek lidí, počet klientů lázní s voličskými průkazy však dosahuje několika stovek.

„Nechala jsem se zapsat na seznam voličů, protože jsem si před odjezdem do lázní zapomněla vyřídit voličský průkaz. Záleželo mi na tom, abych se voleb zúčastnila, a tohle byla ideální příležitost, abych nemusela jezdit volit domů a zase se vracet do lázní. Nevěděla jsem dopředu, že tato možnost existuje. Informovali mě v lázních a byla jsem příjemně překvapená," řekla dnes ČTK Lenka Židlíková z Přerova. Mladá žena netajila, že podpořila pravici.

Stejně jako ona chtěl poprvé volit mimo domov i šestasedmde­sátiletý Zdeněk z Kroměřížska. „Měl bych udělat něco pro to, aby se můj hlas zasloužil o to, aby se do Sněmovny nedostali ti, co tam nepatří. Měl jsem velké cukání položit tam lístek pro ‚firemní stranu', ale pak jsem si řekl, že jsou to začátečníci a kdo ví, jak dlouho by tam vydrželi," uvedl senior, který však nakonec nevolil. Zapomněl si totiž občanský průkaz a vydal se jej hledat zpět na pokoj.

Zájem o sněmovní volby je mezi klienty luhačovických lázní značný. „V prvním dnu odvolilo asi 480 lázeňských hostů a dnes jich očekáváme dalších zhruba 300 až 350," řekl ČTK Vít Šerý, předseda okrskové volební komise na radnici, kde volí většina klientů zapsaných na seznamy i lidí s voličskými průkazy. Provoz v lázních však volby výrazně neovlivňují.

„Snažili jsme se jen klientům dotvářet podmínky, aby mohli k volbám v poklidu jít. Část hostů principiálně nevolí, ostatní si buď mohou ještě doma vyřídit voličský průkaz nebo se po dohodě s městským úřadem nechat zapsat na seznam voličů. O této možnosti jsme naše hosty informovali," řekl ČTK Jiří Dědek, výkonný ředitel společnosti Lázně Luhačovice, kde je v době voleb ubytováno asi 800 dospělých klientů.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 bylo v Luhačovicích zapsáno 5132 voličů. K 31. prosinci loňského roku mělo město přitom včetně dětí mladších 18 let 5143 obyvatel. Díky klientům lázní tehdy také narostla volební účast, která byla přes 69 procent. Ve Zlínském kraji byla o pět procent nižší a celostátní volební účast činila necelých 63 procent. Zatímco ve Zlínském kraji i v celé zemi tehdy vyhrála ČSSD, v Luhačovicích dostala nejvíce hlasů ODS. Méně voličů než v kraji a v celé ČR ve městě podpořilo KSČM.