Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací zákon trestá odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci, řekla policejní mluvčí Jana Macalíková.

„Vir se převážně objevuje při otevření nakažených, převážně erotických stránek a upozorňuje jménem jakési organizace ‚Česká republika Policie' na sérii smyšlených trestných činů, kterých se měl člověk dopustit. Virus se stáhne a nainstaluje do počítače. Vzhledem k tomu, že okno může působit vcelku důvěryhodně, mnoho oznamovatelů už vymyšlenou pokutu pachatelům zaplatilo. Ve Zlínském kraji to bylo asi třicet lidí, je možné, že číslo je mnohem vyšší, jen to někteří občané neoznámili," uvedla Macalíková.

Ve Zlínském kraji poškozeným podle ní vznikla škoda nejméně 30.000 korun. Policisté přitom podobná oznámení přijímají stále častěji.

„Ovšem každé zavirování počítače lidé policii oznamovat nemusí. Jako prevence většinou stačí brát vážně rady odborníků, kteří doporučují aktualizovat operační systém, internetový prohlížeč i jeho doplňky a využívat legálních programů," doplnila policejní mluvčí.

Pokud člověk uhradí nesmyslný poplatek, nemusí podle ní ještě o své peníze přijít. „Hradí se totiž prostřednictvím tzv. ‚Pay safe card' či ‚Ukash' nebo-li elektronickým účtem. Dokud pachatel sám neuplatní obdržený kód, může to i po jeho odeslání udělat poškozený a za své peníze si na internetu alespoň něco koupit. Aktuální kredit je možné ověřit například na stránkách www.paysafecard.com," přiblížila Macalíková.

Zlínská policie bude podle ní prověřovat, zda případy nesouvisí s mezinárodní sítí kybernetického zločinu, jejíž odhalení oznámila španělská policie ve spolupráci s Europolem ve středu. Hackeři jsou podezřelí z infikování statisíců počítačů na celém světě. Po uživatelích internetu prý požadovali právě nezákonné platby. Popisované praktiky byly zaznamenány i v ČR. V čele gangu stál 27letý Rus. Zločinecká síť působila v několika malých buňkách roztroušených v různých zemích.

Využívala zákeřný vir nazývaný „ransomware", který dokázal zablokovat počítače uživatelů, a to údajně jménem policie a Europolu. Podle agentury Reuters skupina působila ve 30 zemích, postiženy mohly být až stovky tisíc Evropanů. Napadení uživatelé internetu byli vyzýváni k zaplacení pokuty za to, že vstupovali na stránky s dětskou pornografií nebo stahovali ilegální obsahy. Do zablokovaných počítačů se pak mohli znovu přihlásit jedině po uhrazení požadované částky, v průměru 100 eur (zhruba 2500 korun).