Ekologické katastrofy v Bílých Karpatech se bojí například pětapadesátiletý Oldřich Hasala. „Holt si to prosadili. Teď už nic nezmůžeme. Myslím, že budu mluvit za spoustu lidí, když řeknu, že musíme jen čekat a doufat, že se nestane nějaká závada, která povede ke katastrofě," konstatoval Oldřich Hasala.

V údolí poblíž továrny navíc řada soukromníků pěstuje na polích brambory a další zeleninu. I oni se bojí zamoření. „Vždy je nějaké procento zplodin, které jdou ven. Pěstuji na zahradě ovoce a zeleninu, teď abych se bála. Déšť vše spláchne do země a my bychom se mohli ještě přiotrávit," obává se dvaašedesátiletá důchodkyně z Bohuslavic Anežka Matulová.

Strach sdílejí také ekologičtí aktivisté. „Nikdo se nás na nic neptal a rozhodovalo se bez nás. Vnímáme to jako hrozbu. Může selhat lidský faktor a znečištění se dostane do půdy i podzemních vod. To může být ekologická katastrofa," upozornil Rostislav Kašša z občanského sdružení Za zdravé Valašsko.

Ještě před otevřením továrny proti ní lidé sepsali petici. Podepsalo ji na tisíc obyvatel jak z Bohuslavic nad Vláří, tak z okolních vesnic. Nebyla úspěšná a továrna díky řadě povolení může zpracovávat tuny paliva z asi dvaceti tisíc vojenských raket.

Ke starostovi Bohuslavic nad Vláří Františku Machučovi se prý během dvou měsíců zkušebního provozu žádné stížnosti nedostaly.

„Zkušební provoz probíhá hladce. Nezaregistroval jsem žádné problémy. Ohlasy místních občanů jsou kladné a žádné negativní názory obyvatelé Bohuslavic nemají," řekl včera Deníku Machuča.

Vyjádření zástupců firmy Bochemie, která továrnu vlastní, se Deníku sehnat nepodařilo. České televizi ale před nedávnem řekli, že je použitá technologie bezpečná a šetrná k životnímu prostředí. „Sedmdesát procent bude použito zpět na raketové palivo na pohon raket ať už civilních, nebo vojenských," uvedl pro ČT ředitel Bochemie Francois Vleugels. Dosud se podle něj palivo z likvidovaných raket bezúčelně spalovalo.

Díky továrně v regionu s vysokou nezaměstnaností přibyla asi dvacítka pracovních míst. Ovšem ani z toho obyvatelé Bohuslavic nad Vláří netěží.

„Místa vznikla, zaměstnance ale tvoří obyvatelé z jiných vesnic a okolí. Z naší obce nepracuje v továrně ani jeden člověk," podotkl starosta obce František Machuča.

JAKUB SCHMID