Podle Iva Valenty je ve vyspělých zemích zcela běžné, že se do politiky zapojují úspěšní podnikatelé. Zdůraznil, že nevstupuje do politiky proto, aby se jí živil nebo získal funkci.

„Chci se podělit o své mezinárodní zkušenosti a nabídnout Slovácku senátora, který se za něj bude skutečně rvát, postará se o peníze pro jeho rozvoj i finanční zdroje pro sport, kulturu a neziskový sektor," poznamenal 58letý otec čtyř dcer a jednoho syna, který zároveň chce pokračovat v odkazu jeho otce, jenž do Senátu kandidoval před osmnácti lety.

Ivo Valenta dnes zastává funkci předsedy představenstva kyperské společnosti WCV WORLD CAPITAL VENTURES CYPRUS LIMITED, která je mateřskou společností skupiny SYNOT. Ta působí v několika průmyslových odvětvích (loterní průmysl, IT technologie, investice v oblasti cestovního ruchu, start-up projekty, správa nemovitostí, apod.) ve 12 zemích světa a zaměstnává přibližně 3 000 lidí. V České republice odvedla na daních za minulý rok více než 600 milionů korun. Podíl neloterních činností na celkovém provozním hospodářském výsledku tvoří přibližně polovinu.

Ivo Valenta je také mecenáš a zakladatel Nadace SYNOT (dříve Nadace Děti-kultura-sport), která patří mezi nejvýznamnější nadace v České republice. Za téměř 15 let své existence podpořila několik tisíc žadatelů, mezi které rozdala řádově stovky milionů korun. Významná část podpory nadace byla vždy směřována právě do Zlínského kraje.

Do Senátu kandiduje jako nezávislý kandidát, kterého navrhuje Strana soukromníků České republiky. V případě, že se stane senátorem, zřekne se celého senátorského platu (podle výše náhrad asi 1,7 až 2,7 milionu korun ročně). (hed)