„Měli jsme s Maretkovým potokem velké problémy. Při každém větším lijáku se na dolním konci vesnice vylil z břehů a zaplavoval místní silnici. O nápravu jsme České lesy žádali patnáct let, a dočkali jsme se až letos," popsala situaci starostka Vidče Štěpánka Mikulenková. Koryto Maretkového potoka nechali pracovníci Lesů České republiky vyčistit a rozšířit. Zpevnili také břehy.

Stejný problém působila voda i v sousedním Zubří, kterým protéká Starozuberský a Hodorfský potok. I ty už se regulují. „O opravu toků jsme usilovali skoro čtrnáct let. Pokaždé, když meteorologové hlásili vydatné deště, šel jsem spát s obavami. Stejně jako lidé, kteří v blízkosti potoků žijí. Protože hrozilo, že voda zaplaví dům nebo odnese silnici. Všem se teď hodně ulevilo," oddychl si starosta Zubří Jiří Randus.

Z břehů se také vylévá Horní a Dolní Rozpitý potok. V Dolní Bečvě jsou tak ohroženy desítky domů. I tam teď vodohospodáři pracují. „Komplexně nebyly toky regulovány od roku devadesát sedm, i když dílčí práce probíhaly. Snad už teď budeme mít pokoj," řekl starosta Pavel Mana.

Vesnice v kopcích mají menší problémy než ty v údolích „U nás musí spadnout nějakých sto milimetrů strážek, aby se Hutiský potok rozlil. Pokud se tak ale stane, voda ohrozí stovku domů," popsal starosta Hutiska-Solance Vladimír Petružela.

Do úprav koryt malých toků na Valašsku vložily Lesy ČR v posledních dvou letech sto třicet milionů korun.

Letos vodohospodáři opravili Seninku, Čamínský potok, Zašovský potok, Starozuberský potok, Kněhyňku, Kněhyni, Maretkový potok, Roušťku, Břežitou a Kání potok.

Loni pak Vranču, Seninku, Hovízky a Rokytenku.

Ale ani ty toky, které jsou zregulované, nepojmou stoletou vodu.

„Není možné to zajistit z prostorových a ekonomických důvodů, neboť potoky protékají zastavěnými částmi vesnic a regulace v těchto místech by byla velmi nákladná," vysvětlil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Prozradil, že příští rok se lesníci pustí do opravy Jasenice a Bzového potoka. Dokončit také chtějí práce na Kněhyni, Kněhyňce, Kateřinickém potoku, Hornopaseckém potoku, Sladském potoku, Miloňovském potoku, Rokytence a Ratibořce.