Jakým způsobem se o to bude pokoušet, přiblížila v rozhovoru pro Deník ředitelka OPS Martina Dlabajová.

Za jakým účelem OPS vznikla?

Jsme skupina šesti podnikatelů, kterým není lhostejné, jak to se zámkem dopadne. Nechceme, aby chátral. Proto jsme vytvořili tuto společnost, která je svými vlastnostmi nejtransparen­tnější,

a pokusíme se budovu opět vrátit lidem. Důležité také je, že v OPS nefigurují firmy, ale konkrétní osoby.

Co je vaším hlavním cílem?

Hodláme zámku vrátit život. To udělal původně i Tomáš Baťa, který zámek pro město koupil a zpřístupnil ho lidem. Chceme, aby do budovy rádi chodili jak obyvatelé, tak i návštěvníci města. Mělo by to být nové místo pro setkávání klubového typu.

S čím na zámku začnete?

Jako první se po vystěhování muzea pustíme s městem do stavebně-historického průzkumu, který bude velmi důležitý. Důkladně ukáže potenciál budovy a my se jím budeme poté řídit. Současně s tím se pracuje i na obsahu záměru budovy.

Čeho se lidé dočkají nejdříve?

Zámek se bude zpřístupňovat postupně. Předpokládáme, že se nejdříve zpřístupní nádvoří a část prostor restaurace, kavárna a také část prostor pro galerii a pro klubový život.

A kdy by to mělo být?

To zatím nevíme, jelikož jednak neznáme výsledky průzkumu, a také stále jednáme s městem o konkrétní podobě smlouvy.

Máte představu, kolik bude OPS muset do zámku investovat? Když opomineme symbolický nájem městu 4 tisíce Kč/měsíc.

I v tomto bude hodně záležet na zmíněném průzkumu. Ten mám řekne, co všechno budeme muset udělat či neudělat. Chceme to dělat s rozumem, postupně a ve spolupráci s městem, aby to bylo co nejefektivnější.

Hodláte se ještě s někým radit, nebo někoho přibrat mezi sebe?

Určitě máme zájem spolupracovat i s dalšími lidmi, kteří chtějí budově pomoci. Zámek má rozhodně potenciál stát se opět vizitkou Zlína.