Situace tak ovlivní spousty lidí, kteří dostávají med od svých známých. „Každý rok spotřebujeme alespoň jednu zavařovací skleničku. Používáme jej hlavně do čaje, ale někdy i na chleba. Letos nám nezbude než si med koupit někde v obchodě," krčí rameny Jiřina Blahová ze Vsetína.

Nakoupit med od včelařů z Valašska bude prý ale obtížné. „Tento rok budeme pouze chovateli včel. Med není takřka žádný. Sotva postačí jako potrava pro včely. Co zbude, využijeme pro vlastní potřebu a nejbližší rodinu," zkonstatoval stav věcí jednatel Českého svazu včelařů, základní organizace Rožnov pod Radhoštěm Pavel Rýpar.

Nedostatek medu vysvětluje špatnými podmínkami v první polovině roku. „Jaro trvalo jen jeden týden. Pak přišly mrazy, po nich vedra a hodně pršelo. Všechno nepříznivě ovlivnilo stav květů, které uschly či pomrzly. Včely tak neměly téměř kde med brát," vysvětlil Rýpar.

Očekává proto, že se jeho ceny zvýší. Netroufá si však říct o kolik. „I když obchodníci zajisté situaci vyřeší nákupem z ciziny," dodal Rýpar.

Včelaři chov medonosného hmyzu berou především jako koníček, který nedělají za účelem zisku. „I když můj táta vždycky říkával, pokud si vyděláme alespoň na cukr, je dobře. Letos je situace prozatím tak zoufalá, že bychom na cukr neměli," zhodnotil stav včelař Miroslav Hyžák z Valašské Polanky.

Sám musel prý včely dokonce i přikrmovat. „Každý včelař se podle mě tento rok zaměří spíše na to, aby včelstvo přežilo do další sezony. Myslím, že se kvůli tomu o něco zvýší i cena medu," svěřil se včelař z Valašské Polanky.

Jedinou nadějí by mohl být lesní neboli takzvaný medovicový med. „Horka a deště nepříznivě ovlivňují i tento druh medu. A tak, zatím ještě nevíme, kolik ho včely získají," doplnil Hyžák.

V současné době stojí med podle Zdeňka Šimoníka z Lidečka od 120 korun výš. „Valašsko je chudý kraj, tak jsou ceny trochu vyšší. Liší se podle druhu. Nejlevnější je řepkový med," uvedl včelař z Lidečka.

Zdražovat se podle něj příliš nebude. „Aby zákazníci med vůbec kupovali, tak to bude asi jen o deset korun," dodával Šimoník.