„Je to takové akce pro kamarády a příznivce, děláme to už dvacet let. Trasa má asi 15 kilometrů, v lomu budou soutěže v hodu tomahavkem, střelbě z praku a luku, večer posedíme u kytar,“ uvedl Dolínek, kterému koňáci neřeknou jinak než Freďák.

Vyjížďky se zúčastnil se svou osmiletou arabskou kobylou Fortunou také Libor Slavík zvaný Indián. Stylové indiánské oblečení a veškerou výstroj na koně vyrobil sám. „Obdivuji kulturu prérijních Indiánů, vše se snažím dělat do detailů jako oni,“ řekl ČTK muž oblečený do košile z jelení kůže, legín a mokasín. Nechybí ani amulet, kde jestřábí pařát drží ozdobný váček, který chrání před vším zlým.

Korálky vyšívaná je také výstroj jeho kobyly.

„Vše si dělám ručně sám, například korálkovou uzdu mám hotovou asi za týden,“ poznamenal Slavík, který má doma další dva koně. Věnuje se jim od svých 11 let. „Mám rád přírodu, pracuji v lese, je to celkový styl života. Jízda na koni je skvělá, cítíte se jako král, když sednete na koně a cítíte z něj tu sílu,“ uvedl.

V koryčanském hipocentru je momentálně ustájeno 39 koní, pořádají se zde westernové závody, děti jezdí na školy v přírodě a různé kurzy. „Lidé mají ke koním stále vztah. Učil jsem například pětačtyřicetiletou paní, co si splnila sen, začala jezdit, až když odchovala děti. Naučil jsem i pána, kterému bylo 87 let a do devadesáti jezdil, sice jen krok a klus, ale jezdil,“ poznamenal Dolínek.

Ve Zlínském kraji je sedm hipostezek o celkové délce 246 kilometrů. V sousedním Olomouckém kraji je dalších 75 kilometrů.