„Ale nepravidelně, nikdy
z amnestie pro černé pasažéry neuděláme obecné pravidlo, na které by se mohli dopředu spoléhat," podotýká vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Cestující, které revizoři 
přistihli bez jízdenky, mohli buď klasicky zaplatit na místě pět set korun pokuty, nebo převzít doklad pro dodatečné řešení problému.

„Revizoři jim při sepisování předávali letáček s poučením, že si mohou místo zaplacení pokuty zakoupit v desetidenní lhůtě tříměsíční síťovou časovou jízdenku za 1250 Kč (studenti za 625 Kč). Když tak učiní a jízdenku předloží v pokladně, zaplatí za jízdu načerno zjištěnou při této akci už jen 50 Kč," popsal mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Pro dopravní společnost je to možnost, jak získat na čtvrt roku řádného cestujícího. Vedení nápad odkoukalo od Brna, kde to poprvé zkusili minulý měsíc.

„Tato mimořádná akce byla zaměřena na noční spoje a rozjezdy," potvrdila mluvčí Dopravního podniku města Brna (DPMB) Linda Škrancová. V druhém největším českém městě platila při výjimečné akci podobná pravidla jako pro zlínské provinilce. Ve Zlíně věří, že je podobný postup minimálně férový.

„Vyhnout se pokutě a získat tříměsíční síťovou jízdenku, se kterou může cestující absolvovat bez dalších starostí neomezený počet jízd, je podle nás dobrá nabídka," podotkl vedoucí přepravní kontroly zlínského podniku Miroslav Kuchař.

Jaký je o jízdenky místo pokut zájem?

Pro ilustraci, jak by mohl nakonec zájem ve Zlíně vypadat, nabízíme statistiku z Brna, kde tentýž systém zkusili v říjnu. Během noci chytili 91 neplatících cestujících. „Sedm z nich možnost amnestie odmítlo a pokutu zaplatili na místě. Dalších šest dodatečně prokázalo, že měli koupenou předplatní jízdenku. K využití amnestie tak zůstalo 78 lidí a využilo jí 48 lidí," vypočítává mluvčí DPMB Linda Škrancová.

Zájem o méně bolestivou variantu pro svou peněženku využila tedy více než polovina černých pasažérů. Při jedenáctihodinové akci ve Zlíně chytili revizoři celkem 60 cestujících bez jízdenky. Osm z nich uhradilo pokutu ve výši 500 Kč na místě. S dalšími byl sepsán zápis. Letáček o podmíněném prominutí sankce si převzalo 24 černých pasažérů. Kolik z nich využije amnestie, ukáže následujících deset dnů.

ZLÍNSKÝ DENÍK SE PTAL:

Koupili byste si místo pokuty raději jízdenku?

Ludmila Lhotská, 77 let, důchodkyně, Fryšták: Vidím to jako správné řešení. Pokud bych dostala pokutu od revizora, určitě bych tuto možnost využila.

Veronika Osičková, 19 let, studentka, Racková: Někdy se stane, že člověku skončí časová jízdenka a zapomene si koupit den ze dne druhou. Tuto možnost vidím jako řešení.

Miroslav Vrablík, 70 let, detektiv, Zlín: Bylo by to dobré, jen si myslím, že nepoctivci by toho zneužívali.

František Chmela, 53 let, nezaměstnaný, Březůvky: Asi by to fungovat mohlo. Jinak si myslím, že každý by si měl jízdenku koupit a ne jezdit načerno.

Zdeněk Nedorost, 23 let, student, Zlín: Bylo by to asi fajn pro cestující, ale už trochu horší pro dopravní podnik.

Radek Pátek, 23 let, učitel, Zlín: Já bych tuto možnost bral, protože bych všechno projezdil.