Množství nově nařízených exekucí po celé republice klesalo i v minulém roce, oproti roku 2011 jich ubylo třináct procent. Celkově jich za rok 2012 soudy nařídily 820 tisíc. Tento rok se situace podstatně zlepšila. Zatímco v loňském roce soudy nařídily v první polovině roku 463 tisíc exekucí, letos jich za stejné období bylo 320 tisíc.

Téměř o sedm tisíc exekucí méně

Ve Zlínském kraji nařídily soudy 25 tisíc exekucí, což je o 6800 exekucí méně než v roce 2011. Navíc Zlínský kraj za loňský rok vykázal druhý nejnižší počet nařízených exekucí v republice. O něco méně hlásil jen kraj Vysočina.

Na letošním celorepublikovém poklesu o více než třicet procent se příznivě projevuje osvěta a změny v exekučním řádu.

„Exekutorská komora pravidelně organizuje přednášky a školení. Vydáváme výukové materiály a spolupracujeme s médii i s organizací Člověk v tísni. Na počet exekucí má kladný vliv také novela exekučního a občanského soudního řádu. Od ledna 2013 zavedla například předžalobní výzvu a také pravidla pro spojování řízení," informoval prezident Exekutorské komory České republiky Jiří Prošek s tím, že exekuce zahajuje soud na návrh věřitele, exekutoři na jejich počet nemají žádný vliv.

Počet nařízených exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků. Proti jednomu dlužníkovi může být vedeno více exekučních řízení.

„Počet exekucí zahájených soudy zároveň nelze srovnávat s počtem provedených, respektive vymožených exekucí, protože nařízená exekuce může být ukončena například pro nemajetnost dlužníka nebo může být provedena v jiném roce, než ve kterém byla zahájena," upřesnila tisková mluvčí Exekutorské komory České republiky Petra Báčová.

Ve zlínské dluhové poradně Dluhové poradenství Samaritán zatím ale úbytek klientů nezaznamenali. Naopak oproti minulému roku podle dluhové poradkyně Jitky Švajdové počet klientů vzrostl až o sto procent. Odborníci soudí, že se změny mohou projevit až v delším časovém období.

„Ze širokého okolí, ne jen z regionu k nám do poradny chodí řádově dvakrát více lidí než minulý rok. Průměrně mají naši klienti šest až sedm exekucí a dluží okolo 55 tisíc korun, s náklady a poplatky na exekuci se částka šplhá k 90 tisícům. Jedná se ale pouze o průměr. Každý klient řeší jinou dluhovou situaci," uvedla Jitka Švajdová ze zlínské pobočky Dluhového poradenství Samaritán, podle které se zatím nejvyšší dlužná částka u manželů šplhala ke čtyřem milionům korun.

Nejčastěji se lidé do dluhové pasti dostávají proto, že si berou půjčku na splacení půjčky. Příčiny dluhů jsou ale různorodé. Mezi nejčastější patří ztráta zaměstnání, nemoc nebo vysoký životní standard. Přibývá ale i případů, kdy se senioři dostávají do problémů, protože ručí za úvěry dospělým dětem.

Lidé mohou také vyhledat pomoc odborníků z organizace Člověk v tísni. Nejbližší pobočka je v Olomouci. „Pokud dlužníci pracují, mohou podat návrh na insolvenci. Těch jsme jen od počátku letošního roku řešili přes dvacet. V případě nezaměstnaných klientů se už toho ale moc dělat nedá, exekuci majetku se nevyhnou. Pomáháme jim zorientovat se alespoň v tom, co je při exekuci čeká, co jim mohou zabavit a co už ne," vysvětlil ředitel olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Richard Kořínek.

Před dluhy „strkají hlavu do písku"

„Bohužel jen malá část lidí řeší oddlužení ještě předtím, než se dostanou do exekuce. Většina lidí přichází do poradny, až když už je příliš pozdě," dodala Švajdová ze zlínské poradny. Podle ní by řada lidí mohla exekuci zabránit, pokud by otevírala poštu, četla složenky a dopisy.

„Chápu, že naše klienty často blokuje strach. Ale vždy je lepší situaci řešit zavčasu, kdy je ještě možné pokusit se s věřitelem vyjednat dočasné odložení splátek či snížení jejich měsíční výše. Pokud lidé čtou poštu, mohou se také snáze bránit, například pokud je údajná dlužná částka vyšší než ta skutečná. Mají totiž pouze patnáct dnů na podání odporu, pak začne soudní jednání, které může vést k exekuci," upřesnila Švajdová.

ZUZANA TOMÁŠKOVÁ