Mezi největší počítá vedení muzea dokončení rekonstrukce Willkova domu, v jehož prostorách vznikne Badatelské, dokumentační a informační centrum. Přestěhuje se do něj také muzejní odborná knihovna.

Ta v současné době sídlí v budově, která už nevyhovuje jejím požadavkům ani rozsahu knižního fondu. Nedovoluje ani větší využití po badatelské stránce. „V nově opraveném Willkově domě bude knihovně patřit celé patro. Co se prostoru týče, získáme rezervu místa na třicet let dopředu," odhadl ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš. Doplnil, že pro zájemce vzniknou v nových prostorech čtyři badatelská místa pro studium textů a další čtyři pro audiovizuální média.

Předpokládaný termín ukončení rekonstrukce Willkova domu je v červnu letošního roku. Zhruba o čtyři měsíce dříve, než je stanoveno ve smlouvě s dodavatelskou firmou. Než ale dojde k samotnému stěhování knihovny, bude muset stavba několik měsíců vysychat. Celkové náklady na rekonstrukci Willkova domu dosahují 9,5 milionu korun. Muzeum je uhradí z peněz Ministerstva kultury České republiky.

Čilý stavební ruch panuje také v takzvaném stavebním dvoře Valašského muzea, který se nachází za centrálními pokladnami. Dělníci tady staví zcela nový objekt, který bude zahrnovat garáže, technické zázemí a sklady. „V horním podlaží vzniknou výstavní prostory s bezbariérovým přístupem a celoročním provozem, kde bude stálá expozice o lesnictví," přiblížila vedoucí projektantka rožnovského muzea Olga Holišová. Plánovaná výstava má prozatím pracovní název Cesta dřeva. Celkové náklady na stavbu dosáhnou 24 milionů korun. Peníze opět poskytne Ministerstvo kultury.

Řemeslníci už na sklonku roku dokončili také dlouhodobé opravy Chalupy Bezzemka z Leskovce a Chalupy z Lužné č. p. 28. Spolupracovali při nich s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Oba objekty bude moci veřejnost navštívit už letos.

Opravy lamfeštů

Plné ruce práce mají odborní dělníci také v Mlýnské dolině, kde je většina funkčních technických staveb na vodní pohon.

Mezi největší letošní akce před květnovým zahájením hlavní sezony patří generální oprava dřevěného koryta, takzvaných lamfeštů, u Hamru z Ostravice, které přivádí vodu pro hamerní kola. Součástí oprav je i výroba nového vodního kola pro skříňové dmychadlo.

Skanzen připravuje také vyhlášení výběrového řízení na zpracování projektu pro vybudování nového centrálního depozitáře ve Frenštátě pod Radhoštěm. Stávající depozitář letos získá nové pojezdové systémy.

„Mimo uvedené akce, které jsou převážně dílem externích zhotovitelů, se naši pracovníci starají o průběžnou údržbu a drobné opravy objektů," doplnil technický náměstek muzea Milan Gesierich. Tyto činnosti přijdou skanzen ročně zhruba na 4 miliony korun.