Elektronickou dražbu uspořádají zprostředkovatelé na konci října pro Uherský Brod včetně okolních obcí i Kunovice, na hromadný nákup energií od burzovních dodavatelů se zase chystají v Uherském Hradišti. 

Vidina nižších účtů za plyn přivedla ke konzultaci na hradišťskou radnici i Václava Kamaráda. „Nejdříve jsem se přehlásil od RWE k ČEZu, ale když přišla faktura, usoudil jsem, že rozdíl je to minimální. Na internetové kalkulačce jednoho pražského dodavatele jsem si spočítal, že bych u něj mohl ušetřit tři a půl tisíce. Což je dost," konstatoval senior, který k měsíčním zálohám ve výši 2500 korun ještě doplácel pětitisícovku.

S motivací platit méně dorazila i Božena Bedrošová. „Se současnou výší plateb nejsem spokojená. Moc tomu zatím sice nerozumím, ale představovala bych si úsporu alespoň o deset procent," uvedla.

Podle organizátorů společného nákupu mohou zúčastnění obyvatelé, podnikatelé i bytová družstva ušetřit až 15 procent z celkových plateb energií.

„Už selským rozumem můžeme usoudit, že čím větší objem zakázky bude, tím lze předpokládat vyjednání výhodnější ceny," prohlásil makléř společnosti FIN-servis Radim Dočekal.

Zájemci musí potřebné materiály, tedy poslední vyúčtování a kopii stávajících smluv na odběr elektřiny a plynu, odevzdat na podatelně hradišťské radnice do konce října. Příští středu se na městském úřadě uskuteční poslední konzultace s pořádajícím makléřem. Samotný nákup má být připraven do konce tohoto roku.

V Uherském Brodě zase čekají na závěr října, kdy se uskuteční elektronická aukce na dodavatele energií. Týkat se bude mnoha dalších přihlášených měst včetně třeba Kunovic. „Jde o skutečně velkou agregaci lidí, vysoutěžená cena musí být zákonitě výhodná. Průměrná úspora se pohybuje kolem 25 procent. Pokud však někdo má původní smlouvu od alternativního dodavatele, nemusí být změna tak markantní," upozornil Martin Dulai ze společnosti eCentre.

Virtuální dražbu už mají za sebou ve Starém Městě. Přihlásilo se do ní 229 domácností, které díky tomu zaznamenaly úsporu pohybující se v průměru mezi 20 a 25 procenty.