Obrovským bezplatným parkovištěm pro řidiče osobních automobilů se stane podle starosty Velehradu Stanislava Gregůrka obchvat Starého Města. Odtud se dostanou poutníci na Velehrad kyvadlovou autobusovou dopravou nebo po cyklostezce. Do poutní obce nebude možný příjezd osobními auty ani od Tupes.

Vedoucí autobusové dopravy ČSAD Uherské Hradiště Vladimír Oswald poutníky ujišťuje, že autobusová kyvadlová doprava bude na Velehrad zajištěna obousměrně z autobusového nádraží v Uherském Hradišti, z vlakového nádraží ve Starém Městě, ze záchytného parkoviště pro osobní vozidla na silnici I/55 pod staroměstským nadjezdem, ale i od křižovatky ve Zlechově a od hřiště TJ Sokol Tupesy.

„Výstup a nástup v obci Velehrad bude ve směru od Starého Města v prostoru autobusové zastávky Velehrad, rozcestí Modrá, ve směru od Zlechova v prostoru náhradní autobusové zastávky v ulici Na Hrádku," informoval Vladimír Oswald. Poutní autobusy budou mít do obce vjezd povolen. Parkovat budou podle pokynů pořadatelů v Salašské ulici.

„Parkoviště na travnaté ploše vlevo před poutní obcí bude sloužit pouze pro auta církevních osob, VIP, držitele průkazů ZTP a prodejce pouťového zboží," prozradil starosta Gregůrek. Podotkl, že velehradští občané, kteří mají pro své hosty povolenky k vjezdu, jim musí zajistit zaparkování auta na svém pozemku.

„Policisté, kteří se budou v době konání Dnů lidí dobré vůle pohybovat ve Velehradě i v místech parkovišť a autobusových zastávek, dohlédnou na dodržování veřejného pořádku, pravidel silničního provozu a uzavírky silnic," uvedl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Podle vyjádření technického manažera projektu IOP Josefa Homoláče přišla přeměna nádvoří kolem baziliky a v jižní a západní zahradě za Vincentinem a Stojanovým gymnáziem na 70 milionů korun.

Všechno úsilí při obnově velehradského poutního areálu ale směřuje k oslavám 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu, které se uskuteční v červenci příštího roku. „Poutní Velehrad prodělal v uplynulých dvou a půl letech zásadní změnu srovnatelnou svým rozsahem pouze se stavebními pracemi, které si ve velehradském klášteře vynutil rozsáhlý požár v roce 1781," svěřila se Věra Homoláčová, koordinátorka projektu Velehrad centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy.