V řadě škol se budoucím prvňáčkům snaží úvodní setkání s novou životní etapou co nejvíce zpříjemnit. Na děti tak mnohde čekají pohádkové postavičky, promítání či zábavné úkoly, které je mají zbavit prvotního strachu.

V Základní škole Křižná ve Valašském Meziříčí uvítají děti u zápisu poslední lednový den. Tradičně v pohádkovém lese. „Děláme jej každý rok prakticky ve stejném duchu. Děti už se na něj těší. Vědí o něm už v mateřinkách, říkáme jim o něm také na dni otevřených dveří," přiblížila ředitelka ZŠ Křižná Milena Medková s tím, že každý rok čeká na děti jiná pohádka. Jaká to bude letos, má až do zápisu zůstat překvapením.

Na budoucí školáky už se těší také nynější osmáci, kteří jim budou dělat při zápisu společnost. Nebude chybět ani herní koutek.

Podobným pohádkovým způsobem pojímají zápisy také v Základní škole Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm. I tam v únoru u zápisu budoucím spolužákům pomohou žáci osmých tříd, páťáci se zase převlečou za pohádkové postavičky a zvířátka. Letošním tématem budou večerníčky. „Celý zápis se uskutečňuje hravou formou, ať nemají děti pocit, že jsou z něčeho zkoušeny a cítí se uvolněně. I když paní učitelky vlastně zjišťují jejich školní zralost," vysvětlila zástupkyně ředitelky ZŠ Pod Skalkou Zita Koláčková.

Střídměji pojmou zápis nových žáků v Základní škole Rokytnice ve Vsetíně. „Uskuteční se klasickým způsobem. Pro děti ale budeme mít jednu třídu upravenou jako jakousi čekárnu, kde si můžou zkrátit čas hrami či promítáním," přiblížil zástupce ředitele ZŠ Rokytnice Hynek Hromada.

Zajetý způsob přijímání nových žáků mají rovněž v Základní škole Šafaříkova ve Valašském Meziříčí. „Děti putují po prvním stupni a plní jednotlivé úkoly, jejichž výsledky zaznamenáváme. Případně je pak čekají doplňující otázky," nastínil ředitel školy Milan Hendrych.

Nároky na prvňáčky se mohou v každé škole lišit. Učitelé u zápisu zjišťují zejména základní dovednosti dítěte. „Dle ministerského desatera by děti měly například znát řadu písniček i básniček. Nemělo by jim dělat problém zavázat tkaničky, házet a chytat míč, umět se obléct nebo používat příbor," připomněla mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.