Včelaři se shodují, že letošní zima byla pro jejich roje nepříznivá.

„Mně naštěstí včelstva přezimovala bez úhony, ale vím, že řada včelařů o své chovy přišla. Dalším problémem je pozdní líhnutí nových včel. Vylétaly až v polovině května," prozradil včelař Antonín Rechtorovič z Krhové.

Kolik bude letos medu, si netroufá odhadnout. „Vypadá to špatně. Je ale možné, že to včely ještě doženou. Rozhodne se v červnu," je přesvědčený včelař z Krhové.

Za kilogram medu dáte 130 korun

Ceny medu se podle něj nejspíš nezmění.

„V současné době se pohybují okolo sto třiceti korun za kilogram. Pokud přece jen bude medu dost, spadnou maximálně o deset korun. Poptávka u lidí je ale poslední dobou velká," naznačuje Rechtorovič.

Jiná situace je na Hornolidečsku. „Myslím, že letošní sezona bude o něco lepší. Ceny ale zřejmě půjdou nahoru. Musíme si totiž uvědomit, že poslední dva roky jsme byli skoro bez medu," prozradil předseda včelařské organizace v Lidečku Jan Bajza.

V karanténě je celé Hornolidečsko

Důvodem byl výskyt včelího moru. V současné době se na Valašsku podle mapového serveru Státní veterinární správy vyskytuje patnáct ohnisek nákazy.

Nejvíce je jich v Lidečku a ve Střelné. Po jednom výskytu pak ve Francově Lhotě a v Lužné.

V okolí nakažených včelstev proto veterináři vymezili ochranné pásmo. Karantény zahrnuje oblast Francovy Lhoty, Horní Lidče, Huslenek, Lidečka, Lužné, Pulčína, Střelné, Valašské Senice a Zděchova. Včelaři se nyní připravují na další obávanou nemoc včel, varroázu.

„Letní ošetření musí být provedeno neprodleně po posledním odběru medu. Nejpozději do posledního července," informoval o zhoubné nemoci ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj František Mahdalík.

U kočovných včelstev pak nejpozději čtrnáct dní po každém návratu na stanoviště uvedené v Ústřední evidenci zvířat.

I když se této chorobě posledních pár let valašští včelaři úspěšně brání, mají stále ještě v paměti, jak nákaza roztoče varroa destruktor před pěti lety zlikvidovala pětinu všech včelstev.