Plno mají například ve Francově Lhotě. „Přestože jsme letos navýšili kapacitu, museli jsme deset dětí odmítnout. Pokud by chtěl někdo umístit dítě teď, tak už u nás nepochodí," informovala starostka Kateřina Trochtová.

Stejná situace trápí i školku ve Velkých Karlovicích. „Před třemi nebo čtyřmi lety jsme navyšovali kapacitu, přesto jsme letos museli děti odmítat. Kdyby někdo přišel s žádostí o umístění dítěte teď, měl by smůlu," posteskl si starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Velký zájem rodičů a dětí řeší také v mateřské škole v Poličné. Děti do místní školky vozí také rodiče z okolí. Kvůli tomu ve školce přes prázdniny přistavěli další třídu, nově se tak do ní vejde celkem 56 dětí.

Rodiče situaci ve školkách pečlivě sledují. „Honzíka nám přijali. Má už pět let a podle zákona už do školky musí. Vím ale, že dvě děti z důvodu nedostatečné kapacity odmítli," vysvětlila maminka Kristýna Veselá.

Městské děti to mají jednodušší. Školek je více, a tak není většinou problém dítě umístit.

„Letos jsme otevřeli jednu třídu navíc, takže s místem jsme problém neměli. Umístili jsme i děti, které ještě nemají tři roky, ale rodiče se potřebovali vrátit do práce. I teď, těsně před začátkem školního roku, by s umístěním dětí nebyl problém," vysvětlila situaci na Vsetíně Věra Goldová, vedoucí odboru školství a kultury.

Podobnou situaci potvrzuje i Danuše Haratická z odboru školství ve Valašském Meziříčí. „Školky jsou plné už od zápisu. Většinou se podaří místo najít všem. I těm, kteří nemají trvalý pobyt ve Valašském Meziříčí. Takto před začátkem školního roku by s umístěním dětí mohl být problém, většinou ale někdo po létě do školky nenastoupí a tím se uvolní místo jiným," řekla Haratická.

V současnosti je v okrese Vsetín 55 mateřských škol.

Autor: Vendula Životská, Martina Havlíková