„Chodíme sem pravidelně už osm let. Zažili jsme tu horko, zimu i větrno jako dnes, ale počasí nás nikdy neodradilo. Setkáváme se tu s přáteli z české strany, se kterými jsme se dali dohromady u pohárku slivovice právě před těmi osmi lety," prozradili svůj příběh manželé Chotárovi ze Staré Turé.

Javořinské slavnosti začaly tradičně ranním položením věnců u Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který od roku 1990 symbolizuje vztahy mezi oběma národy. Blízkosti obyvatel obou stran hranice se týkaly i projevy zástupců krajů, které se na organizaci akce podílí. „Říkám, že slivovice je stejně dobrá z Lubiny jako z Nivnice," uvedl příklad vzájemné blízkosti Václav Novák, zástupce Jihomoravského kraje. Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák poukázal ve svém proslovu na to, že setkáním si obyvatelé připomínají svou historii.

„Zdálo by se, že dnes, kdy je hranice na mapě jen pomyslná čára, a můžete navštívit, koho chcete, že není třeba takových setkání. Ale vy sami svou přítomností říkáte, že je," nechal se slyšet Stanislav Myšák. Na Velkou Javořinu si lidé ale nechodí jen zavzpomínat, ale i pobavit se. Letos jim organizátoři nabídli program složený z devíti muzik, sborů a souborů. Kulturní program zahájila dechová hudba Nadličanka. Po ní přišel na řadu mužský pěvecký sbor z Kudlovic, který doprovodil jak ranní kladení věnců, tak si s hosty zazpíval obě státní hymny.

Mezi další účinkujícími byla folklorní skupina Rozdvadžan z Trenčianských Stankoviec, lidová hudba Poľun ze Staré Turé, dětský folklorní soubor Javorinka z Miškech Dedinky, slovácký soubor z Kyjova, lidová hudba Pláňava ze Senice, folklorní soubor Cifra Lenky Kraváčkové, cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště. Na malém pódiu se pak představila skupina Telegraf, Mix Band a Ivan Terry Zeman a H30 – Harvestri.

Oslavy si nenechalo ujít i mnoho starostů a politiků, z české strany to byl například místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Petr Gazdík, nebo poslanci Ondřej Benešík či Ludvík Hovorka.