„Podle aktuální informace mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství nepodá dovolání ve vámi dotazované kauze, nevyhovělo tak návrhu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Pro podání dovolání nebyly shledány důvody," uvedl na dotaz Deníku za NSZ mluvčí Petr Malý.

Nejvyšší soud (NS) tak o vině či nevině Martina Bódiše nebude rozhodovat. Verdikty krajského soudu ve Zlíně a následně Vrchního soudu Olomouc jsou tak zřejmě definitivní.

„Dokud neuplyne lhůta pro podání dovolání, vždy musíme počítat s variantou, že se rozhodnutí NSZ může změnit," opatrně komentoval informaci obhájce Martina Bódiše Miroslav Michajlovič. Podle něj v případě, že pokud dovolání podáno nebude, bude věc definitivně uzavřena.

„Nezbývá, než si přát, aby v případě pokračování vyšetřování byl pak nalezen skutečný viník," vzkázal advokát Michajlovič.

Soudní proces s obžalovaným Martinem Bódišem u krajského soudu ve Zlíně trval přes jeden rok. Dvakrát přitom Bódiše poslal do vězení na 14 let, přesto tato rozhodnutí Vrchní soud v Olomouci vždy zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Podle odvolacího soudu chyběly zásadní důkazy o tom, že čin spáchal právě Martin Bódiš. Napotřetí kvůli nedostatku zásadního důkazu byl proto Bódiš nakonec zproštěn viny. Toto rozhodnutí pak odvolací soud potvrdil. Proti tomuto rozhodnutí podala státní zástupkyně vrchního státního zastupitelství návrh na NSZ na podání dovolání k NS.

NSZ však tento návrh smetlo ze stolu, Nejvyšší soud se případem zabývat nebude.

„Co mám na to říct, byli jsme přesvědčeni o jeho vině, stále není jasné, kdo nám Pavla zabil," zní reakce na rozhodnutí NSZ z úst po pozůstalého po Nevařilovi. Jméno však nechce zveřejnit.

Devětadvacetiletého Pavla Nevařila v roce 2005 na přelomu září a října někdo ubil a ubodal třiceti ranami nožem v jeho bytě. Případu se po devíti letech ujal speciální policejní tým Tempus, kterému se podařilo případ uzavřít a předat krajskému soudu, který nakonec napotřetí rozhodl o jeho nevinně.