Na vše přišli krátce před sedmou hodinou ranní čtyři zaměstnanci obce Březolupy, kteří zjistili, že se po hale šíří intenzivní a velmi nepříjemný zápach. Na podlaze vnitřního sálu, na ploše asi jednoho čtverečního metru, pak zaregistrovali rozlitou neznámou kapalinu. „Naši hasiči si na pomoc přivolali chemiky ze Zlína a ti s pomocí přístrojů zjistili, že se jedná o kyselinu isovalerovou. Ta se projevuje velmi intenzivním a nepříjemným zápachem, nejde rozředit vodou a vůbec jde jen velmi špatně odstranit," popsal zásah mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Libor Netopil.

Souvisí incident s plánovaným koncertem skupiny Ortel?

K podivuhodné události došlo shodou okolností jen několik hodin před plánovaným koncertem skupiny Ortel. Ta před několika týdny získala druhé místo v anketě Zlatý slavík. Její image včetně textů je terčem četných diskusí. Kapela například ve své skladbě Mešita poukazuje na problematiku radikálních islamistů. A koncert právě této skupiny je dlouhodobě naplánován na sobotní večer do březolupské haly. Vnitřní prostory haly v Březolupech někdo znečistil zapáchající chemickou látkou.

Mnozí si proto kladou otázku, zda nevídaný útok na objekt haly může být v souvislosti s touto akcí. „Je podivné, že jen dva dny před koncertem nám někdo do haly vhodí tak silně zapáchající látku, která znepříjemní užívání těch prostor na několik dní. Kdyby to byl obyčejný vandalismus, nejspíš by dotyčný jen rozbil okno a to ještě spíš možná u školy než u haly. Nemusí to mít samozřejmě souvislost, ale je to velká náhoda. Navíc si podobný případ nevybavuji u nás, ani v širokém okolí," vyjádřil se k nepříjemné záležitosti starosta Březolup Petr Kukla.

Koncert kapely, která získala 2. místo ve Zlatém slavíkovi, se uskuteční

Koncert samotný se však dle vyjádření jeho organizátora uskuteční dle původního plánu. „Akce se v hale uskuteční, intenzivně pracujeme na odvětrání jejích prostor. Rád bych uvedl, že veškeré případné útoky proti skupině jsou zbytečné, kapela je legální, má druhé místo ve Zlatém slavíkovi a není žádným způsobem zakázána. Na koncertě bude velmi silná ochranka, která jinak působí třeba na metalových koncertech. Takže bezpečnost návštěvníků je zajištěna," uvedl pro Slovácký deník v páteční poledne organizátor akce Pavel Tichopádek. Podobné prohlášení učinil také na svých facebookových stránkách, tam ovšem navíc podotkl, že pro jistotu hledá náhradní prostory. Vše má být následně upřesněno v sobotu 9. ledna v 15 hodin. Dát ovšem halu do pořádku, nebude dle zainteresovaných nic jednoduchého.

V ohrožení je i konání plesu rodičů příští víkend

„Ten zápach je velice nepříjemný a potrvá nejspíš ještě několik dní. Látka se musí prakticky sama odvětrat," nastínil v té souvislosti Libor Netopil. A při rozhodování, jestli bude nakonec hala pro společenskou akci využita, chce být osobně také starosta obce.

Vnitřní prostory haly v Březolupech někdo znečistil zapáchající chemickou látkou.„Samozřejmě máme taky nějakou odpovědnost za to, že do toho uzavřeného prostoru zavřeme několik set lidí. Nepochybně bude načichlá omítka, závěsy, je možné, že to bude trvat i týdny, než se zápachu vůbec zbavíme. Obávám se, jestli v hale vůbec budeme moci příští týden uspořádat ples rodičů. V souvislosti s koncertem se rozhodneme opravdu až v sobotu odpoledne," konstatoval Petr Kukla.

Vandalismus nebo záměr? Policie záležitost intenzivně šetří

Zda se jednalo o pouhý vandalismus, nebo záměr, směřující proti vystoupení známé skupiny, budou nyní zjišťovat policisté. Ti celou záležitost šetří jako přestupek proti majetku a občanskému soužití. „Prozatím neznámý pachatel v průběhu noci rozbil okno a vzniklým otvorem nalil dovnitř haly nezjištěné množství kyseliny isovalerové. Poškodil tak parapet, okna, závěs, zeď i parketovou podlahu. Celková škoda je ve výši čtyři tisíce korun, pachateli hrozí pokuta až do částky 20 tisíc korun," shrnula fakta případu mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová. A jak sama uvedla, podobný případ si z poslední doby rozhodně nevybavuje. Čtveřice zaměstnanců, která zápach ve sportovní hale objevila, byla dle sdělení hasičů preventivně odvezena na kontrolu do Uherskohradišťské nemocnice, nicméně dle Libora Netopila by neměla být v ohrožení svého zdraví či života.

Mnoho lidí úspěch skupiny Ortel v anketě Český slavík překvapil. Ano, jsou extrémnější, není to pop, který nikoho nenaštve a nikoho neurazí. Na druhé straně demokracie je přece o výběru. Když se mi něco nelíbí, nemusím tam jít, nemusím to poslouchat. Politím podlahy haly kyselinou se nejen bude o kapele ještě víc mluvit, ale hlavně pachatel přidělal starosti jen vedení Březolup, které bude muset nechat škody opravit, a pořadateli. Podle slov starosty je možné, že výtečník tak překazil i další akce po koncertu Ortelu. Je jasné, že pořadatel bude hledat náhradní prostory, když je vše zaplacené a naplánované. Jestli dotyčný chtěl, aby se koncert zrušil, vybral si špatný způsob, za který ještě dostane pokutu. (Blanka Malušová, redaktorka Slováckého deníku)