„V takovém případě bych musel na poštu do Starého Města, která je nejblíže. Myslím si, že pro mladé lidi, kteří jezdí auty do zaměstnání do vzdálenějších obcí a měst, by to žádná velká komplikace nebyla. Problém by měli především senioři, kteří chodí ve velkém počtu na poštu pro své důchody," konstatoval Michal Horák.

Hrozba snížení počtu poštovních provozoven, na kterou poukazovali už několik let starostové menších obcí Slovácka, se ale zřejmě brzy může stát skutečností. Svaz měst a obcí České republiky totiž v těchto dnech obdržel vyjádření Českého telekomunikačního úřadu, který má v plánu nechat projednat ve vládě snížení počtu poštovních poboček ze stávajícího celkového počtu 3300 na výsledných 2100. To by znamenalo redukci těchto služeben až o jednu čtvrtinu.

Starosta Březolup Petr Kukla byl jedním z těch, který se podobného kroku České pošty obával několik let. „Docházely ke mně různé zprávy, že se něco takového chystá. Nyní pošta avizovala, že pobočky zruší v obcích, kde nejsou úplné školy, matrika, stavební úřad a podobně. To by se v takovém případě mohlo vztahovat i na Březolupy. V případě, že by v naší obci poštu zrušili, museli bychom hledat náhradní řešení. Mohlo by se jednat například o mnohem menší provozovnu umístěnou někde v obchodě, hospodě či jiném zařízení," podotkl Petr Kukla.

Starosta Bystřice pod Lopeníkem by rád věřil, že jeho obce se snížení poštovních služeben týkat nebude. „Zprávy o těchto opatřeních se proslýchají už zhruba tři roky. Oblastní šéf České pošty nám ale před časem slíbil, že se případné omezení počtu pošt Bystřice pod Lopeníkem týkat nebude. Pokud by k tomu došlo, museli by lidé z naší obce své záležitosti vyřizovat na poště v Bánově nebo v Uherském Brodu," poznamenal starosta Bystřice pod Lopeníkem Viktor Machala.

V Jankovicích poštu nemají, ta nejbližší se nachází v Traplicích. „Už před několika lety mělo dojít na úpravu pracovní doby traplické pošty. Tehdy jsme společně se zástupci této obce kontaktovali vedení České pošty se žádostí o úpravu provozní doby tak, aby vyhovovala i obyvatelům Jankovic. Tehdy naši žádost vedení České pošty akceptovalo a vyhověli nám. Jakékoliv další změny by pro nás mohly být velmi nepříjemné," podotkl starosta Jankovic František Šimek.

Svaz měst a obcí České republiky se dopisem adresovaným členům vlády ČR a předsedovi Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ohradil vůči postupu Českého telekomunikačního úřadu, který údajně bez předchozích konzultací s představiteli územních samospráv navrhl vládě stanovit minimální počet provozoven České pošty.

„Podobným návrhům s takto významným dopadem na dostupnost základních služeb obyvatelstvu musí předcházet široká diskuse za účasti všech relevantních partnerů," podotkl předseda komory obcí a místopředseda Svazu měst a obcí České republiky Josef Bezdíček. Předseda komory obcí a místopředseda svazu Josef Bezdíček sdělil, že se jeho úřad problematice omezování dostupnosti poštovních služeb intenzivně věnuje již od roku 2009. V tomto roce také zástupci komory uzavřeli dohodu s Českou poštou o partnerství. V roce 2011 pak ještě předseda svazu Oldřich Vlasák s generálním ředitelem České pošty Petrem Zatloukalem podepsali memorandum k projektu pobočkové sítě. „Na základě těchto dohod se Česká pošta mimo jiné zavázala, že o záměru měnit způsob obsluhy ve vytipovaných obcích bude dotyčné obce informovat minimálně šest měsíců dopředu a že bez souhlasu obou stran k žádným direktivním změnám obsluhy nedojde. Také jsme dostali příslib, že konfliktní případy bude řešit se zástupci svazu," komentuje předseda komory obcí a místopředseda svazu Josef Bezdíček.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová podotkla, že dotazy ohledně praktického rušení poboček jsou předčasné a není možné na ně konkrétně odpovědět. „Český telekomunikační úřad aktuálně předložil do meziresortního připomínkového řízení vyhlášku, podle které by měla rozhodnout o finální podobě poštovní sítě vláda. Úřad vládě doporučuje minimální stav sítě v počtu 2100 poboček.