Jiní za obnovení přechodu bojují podepisováním petic a případně upozorňují na problém městské úředníky jinými cestami.
Frekventovaný přechod před jeho zánikem denně využívaly stovky Zlíňanů, přesto v prosinci roku 2011 z rozhodnutí městského odboru pro stavební a dopravní řízení zanikl. Důvodem byla častá nehodovost.
„Každý rok se tam stalo několik dopravních nehod, z toho některé z nich měly pro sražené chodce vážné zdravotní následky," komentoval důvod zrušení přechodu mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.
Jen v roce 2011 se na přechodu stalo šest nehod a zraněno při tom bylo pět chodců. „Víme, že přechod byl hodně využívaný, ale v tomto případě je jednoznačně potřeba upřednostnit zdraví chodců. Ti můžou využívat nedaleký podchod nebo bezpečný světelný přechod," prohlásil 1. náměstek primátora Jiří Kadeřábek, do jehož kompetencí patří doprava.
Mnozí lidé se přesto nechtějí se zrušením přechodu smířit. Občané, kteří rušnou vozovku přebíhají, si neuvědomují, že svým jednáním riskují zdraví i holý život.
„Přebíhání na druhou stranu silnice považuji za místní kolorit. S kamarády to děláme často. Nikomu z nás se zatím nic nestalo," přiznal mladík, který si nepřeje být jmenován.
Statistiky jeho výpověď potvrzují. Od doby, co byl přechod zrušen, se tam nestala žádná nehoda, při které by byl zraněný chodec. Kličkování mezi auty však není jen vysoce rizikovým sportem. Přebíhajícím hrozí i to, že přijdou o tučný obnos peněz, který policii odevzdají na případných pokutách.
„Dosud jsme však žádnou pokutu za přebíhání silnice v místě bývalého přechodu neudělili," informovala mluvčí městské policie Šárka Škubalová. Není totiž jednoduché člověka při činu přistihnout.