„Vcelku mě zaujaly názory jednoho z nezávislých kandidátů, nicméně od mé podpory do jeho petici mě odradila nutnost poskytnutí mého rodného čísla. Myslím si, že je to citlivý a snadno zneužitelný údaj a nerad jej dávám k dispozici," sdělil po seznámení s volebním programem jednoho z nezávislých kandidátů v ulicích Uherského Hradiště Pavel Malík. A se svým názorem není zdaleka sám, protože nutnost doložení rodného čísla se stala dokonce jedním z témat samotných nezávislých kandidátů, kteří na tento údajný přežitek sami poukazují. „Povinnost sdělit své rodné číslo do petice spoustu lidí odradilo, nebýt jí, bylo by možné získat daleko více hlasů. Přijde mi to podivné, tím spíše, že i kandidátům na prezidenta stačí do petice uvést pouze datum narození," poukázal na nerovné podmínky pro kandidaturu nezávislý kandidát na senátora v obvodu číslo 81 Václav Hučík. Podobně problém vnímá i další nezávislý kandidát Luděk Galuška, který navíc nabízí vysvětlení, proč existují takové rozdíly.

„Zákon o Senátu vznikal ještě v době, než vznikl dnešní zákon o ochraně osobních údajů. Ještě pozdější normy, upravující volbu prezidenta, se už těmto právním úpravám přizpůsobily a připustily možnost uvádět do petice pouze datum narození," nabízí své vysvětlení pro dnešní nesrovnalosti ve volebních systémech Luděk Galuška.

Tito dva kandidáti, kteří museli ve volebním obvodě číslo 81 shánět do petice tisícovku podpisů, nevidí variantu s rodnými čísly jako příliš šťastnou. „Podpisy na petici mimo mě samotného sbíral také můj tým spolupracovníků. Ačkoliv to jsou lidé, kterým důvěřuji, nemám příliš možností, jak je proškolit ohledně nakládání s osobními údaji," jmenuje další z problémů v souvislosti s rodnými čísly Václav Hučík. Jeho protějšek Luděk Galuška naopak poukázal na jisté opodstatnění této povinnosti. „Pokud někdo do petice napíše jako bydliště například Jarošov číslo 291 a k tomu datum narození, může to být problém. V Jarošově je uliční systém, navíc je součástí Hradiště, podle rodného čísla jsou všichni snadněji dohledatelní, než je tomu v případě data narození," poznamenal Luděk Galuška. Stejně jako jeho protějšek Václav Hučík, se však ani on nebrání sladění obou volebních systémů.

„Pokud v případě prezidentského kandidáta postačí do petice doložit datum narození, mělo by tomu tak být i u kandidáta do Senátu. V této záležitosti vidíme prostor pro případné budoucí změny," shodují se oba nezávislí uchazeči o senátorské křeslo. Jeden z nich se s problémem dokonce obrátil i na veřejnou ochránkyni práv. „Ministerstvo vnitra si je řady současných nedostatků volebního práva vědomo a v návrhu volebního kodexu, který připravuje, se tento nedostatek, na nějž, podle mého názoru oprávněně pan Hučík poukazuje, již nevyskytuje," konstatovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.