„Jako občan města i jako historik s vážnými obavami sleduji, jak se z centra našeho pamětihodného městečka stalo centrum obchodníků s lidským neštěstím, centrum hazardních doupat," kritizuje současný stav ve městě předseda sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko Zdeněk Krajcar.

Současná radniční koalice podle něj v tomto směru zklamala a neučinila žádný krok, který by hazard v Holešově reguloval. Dnes ve tři hodiny odpoledne se proto iniciátoři prohlášení setkají před kasinem Bonver, které sídlí u kruhového objezdu nedaleko kostela, a o svém záměru svolat referendum chtějí informovat veřejnost.

Případné hlasování by se podle signatářů výzvy mohlo uskutečnit souběžně s komunálními volbami, aby se snížily náklady na jeho realizaci.

O hazardu v Holešově diskutovalo tamní zastupitelstvo už několikrát. V listopadu navrhl opoziční zastupitel a předseda místní organizace KDU – ČSL Pavel Karhan, aby starosta města Pavel Svoboda (ODS), připravil vyhlášku, která se bude regulací hazardu zabývat.

„Návrh byl přijat, ale je duben a město vyhlášku stále postrádá," podotkl Pavel Karhan.

Podle něj je nejlepším řešením právě vypsání referenda, kde o osudu hazardu ve městě mohou rozhodnout sami lidé.

„Pokud jej nevypíší sami zastupitelé, což snadno mohou učinit, tak je potřeba sesbírat dvacet procent podpisů právoplatných voličů a pak sami občané rozhodnou, zda hazard ve městě chtějí či nikoliv," upřesnil možnosti Karhan.

Podle starosty města Pavla Svobody se jedná pouze o populistický krok před nadcházejícími komunálními volbami. Připravovaná vyhláška řešící hazard ve městě bude podle starosty projednána na zasedání zastupitelstva 29. dubna. Zda bude zakazovat hazard plošně či pouze regulovat, však prozatím nechtěl upřesnit.

„Byli osloveni všichni zastupitelé, aby předložili případné protinávrhy. Tuším, že dva se objevily. Do zastupitelstva půjde návrh vyhlášky města a bude se hlasovat," řekl Deníku starosta s tím, že vedení města bude postupovat s souladu se zákony.

Upozornil, že ani on sám hazard rozhodně nehodnotí jako něco pozitivního . „Kdyby záleželo pouze na mě, zakážu ho plošně. Nepůjdu však populisticky a účelově proti podnikatelům, kteří jednali v souladu se zákonem a investovali své peníze. Nevím, jestli by se tím něco vyřešilo," tvrdí Svoboda.

K výzvě proti hazardu se nicméně připojil také jeho jmenovec, duchovní Milan Svoboda, kazatel Jednoty bratrské v Holešově. Ze své osobní pastorační zkušenosti potvrzuje, že lidé ve městě se s gamblerstvím potýkají.

„Vím o lidech, kteří rychle prohrají výplatu během jediné cesty domů. Pak se zadlužují, aby uživili rodinu a doma musejí lhát. Někteří z nich se uchýlí i ke zločinu," uzavřel duchovní.