FOTOGALERIE jarmarku z Valašské Polanky

Tentokrát byl více zaměřený na tradice. „Podařilo se nám dostat na jarmark řemesla, která zde dříve nebývala. Lidé na to reagují velice dobře," řekl místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.

Tradiční řemesla a činnosti si mohli lidé prohlédnout například ve stavení vedle obecního úřadu. Marie Hrňová z Huslenek tady vyšívala kroje, ratibořský rodák Martin Děckuláček předvedl výrobu pastýřských koncových píšťal. „Je to můj koníček. Dostal jsem se k němu přes strýce, inspiroval mne také výrobce lidových nástrojů Vít Kašpařík," prozradil řemeslník.

Z dalších rukodělných činností bylo k vidění drhnutí peří, paličkování či škrábání husích vajíček. Svůj um předvedli umělecký kovář Josef Kovář z Jarcové a tvůrce dřevěných soch Rostislav Zimek z Mikulůvky. Příchozí mohli také ochutnat bramborové placky a pečená jablka. „Je dobře, že se takové tradiční věci pořád ukazují. Mnoho lidí už je možná ani nezná," ocenil Ratibořan Jakub Machálek.

Zpestřením sobotního jarmarku v Ratiboři byla soutěž o nejlepší klobásu a také výstava dřevořezem místního rodáka Jindřicha Růžičky. K poslechu zahráli Miklovci.

Dechová hudba doprovázela v sobotu jarmark také ve Valašské Polance. I přes nepřízeň počasí zde panovala pohoda. „Určitě tomu pomohlo koncertování dechovky a stánky plné voňavých klobás, ovarů, jitrnic a jelit, ale také frgálů. A k tomu setkání s přáteli. Pěkný nástup podzimu," pochvalovala si Alena Uhlířová. Do Polanky přijela ze Vsetína. „Koupila jsem už i nějaké drobné vánoční dárky," prozradila.

Ze Vsetína byl i další z řady návštěvníků Vladimír Zbranek. „Jeli jsme náhodou kolem a udělali dobře, že jsme zastavili. Pochutnali jsme si na zabijačkových specialitách a dcera si koupila háčkované postavičky," řekl Vsetíňan.