Někteří obyvatelé jsou již zoufalí. „Trvá to hodně dlouho a nic se neděje. Strážníci se sice snaží, ale to by tu museli být pořád. Cikánům nevadí ani fakt, že dům stojí v těsné blízkosti budovy s kancelářemi městského úřadu," informovala Milena Černochová, která v uvedené lokalitě bydlí.

„Taková situace tu ještě nebyla. Ta děcka jsou čím dál drzejší a agresivnější. Když jich je víc, aby se člověk bál kolem nich projít," posteskl si Jiří Ondráček, jež v Zašovské ulici žije už téměř dvacet let.

Valašskomeziříčský městský úřad je si problému vědom. „Uvědomujeme si, že je tady větší koncentrace Romů. Často do rodin přijíždí na návštěvu jejich příbuzní," vyjádřil se včera pro Valašský deník místostarosta Miroslav Krchňák (ČSSD).

Městská policie tu i z tohoto důvodu provádí častější kontroly než v jiných lokalitách města.

Romské děti napadají dospělé

„Všechno ale nemůže být v jejich silách, nemohou tu být pořád. Proto úzce spolupracujeme také se Základní školou Masarykova, do níž naprostá většina valašskomeziříčských romských dětí chodí," poznamenal Krchňák.

Prostřednictvím školy, ale také klubu Zeferino a dalších organizací zabývajících se problematikou výchovy malých Romů se ve městě snaží chování dětí usměrňovat. „Například Sasanka pomáhá rodinám při vštěpování si hygienických a společenských návyků a podobně," dodal místostarosta. Podle něj je potřeba začít u dětí. „Starší lidi si už na pro ně nové věci a způsoby chování zvykají jen velmi těžko," podotkl.

Pomohla by prý, podle Krchňáka, také důslednější kontrola docházky romských dětí do školy.

„Pokud by to nefungovalo, přišla by rodina o sociální dávky. To je ale legislativní problém, který radnice není schopna sama vyřešit," vyjádřil se Miroslav Krchňák.

Petr Tulia: Romské problémy řeší Neromové, to je problém

Valašskomeziříčská radnice se snaží pro soužití Romů s většinovou společností hledat i další způsoby, jak ostří vztahů otupit. „Hledáme cesty únosné pro obě strany. Je to ale především o vzájemné toleranci," vysvětlil valašskomeziříčský místostarosta.

Současné problémy v soužití obyvatel Valašského Meziříčí romského a neromského původu s velkým znepokojením vnímá také zakladatel Demokratické aliance Romů Petr Tulia. „Nehodlám se k tomu zatím vyjadřovat nijak konkrétně. Nejde o jednoduchou záležitost. Jako hlavní problém ale vidím skutečnost, že problematikou Romů se v tomto státě a městech zabývají především Neromové," řekl včera Valašskému deníku Tulia. Součástí domu č. p. 776 v Zašovské ulici ve Valašském Meziříčí je 126 bytových jednotek. Dvanáct z nich obývají Romové.