Jejich role ale není zdaleka tak silná jako v minulosti. Odborové organizace dnes mají hlavně společnosti působící ve strojírenském průmyslu, pak firmy, které mají za sebou delší historii a tradici.

Příkladem může být třeba kroměřížský Magneton. Odborová organizace tam má silné kořeny, podnik ji má prakticky odjakživa a nic se na tom nezměnilo ani po změně majitele firmy před třemi lety.

„Zaměstnanci mají své zástupce. Vedoucí odborové organizace Magnetonu se své práci věnuje mnoho let, je v tomto směru zkušená a dokáže průběžně jednat s oběma zájmovými stranami, tedy jak s vedením podniku, tak i s odboráři samotnými," vyjádřil se pro Deník předseda představenstva společnosti Zdeněk Zlámal.

Podle něj nemusejí odbory zákonitě znamenat jen problémy a potenciální nespokojenost zaměstnanců. „Jako majitel společnosti oceňuji především oboustrannost jednání vedoucí odborových organizací. Ta zprostředkovává přenos požadavků a informací jak ve směru odboráři vedení, tak opačným směrem," netají se vlastník Magnetonu.

Odbory mají v jeho firmě přibližně sto dvacet členů. „Počet členů je ve srovnání s celorepublikovým průměrem nadstandardní, činí čtyřicet procent všech zaměstnanců," podotkl Zlámal.

Podle něj se požadavky a práva odborářů za poslední léta nijak zvlášť nezměnily. Dlouhodobě si prý chtějí uchovávat především splnění svých nároků plynoucích ze zákoníku práce. Hladina požadavků je prý léty poměrně ustálená a žádné přehnané nároky se v ní nevyskytují.

Předsedkyně odborové organizace v Magnetonu Jarmila Vítková působí jako volená funkcionářka v odborech už od roku 1992. Podle ní jsou odbory ve firmách pro zaměstnance výhodou.

„Tam, kde si sám zaměstnanec vyjednává mzdové nebo jiné podmínky, je totiž situace obvykle mnohem složitější," vysvětlila Vítková.

Odbory v Magnetonu se starají například o mzdové, sociální a pracovněprávní záležitosti zaměstnanců. Dohlížejí také na dodržování ustanovení zákoníku práce.

„Jde především o to, aby byla pokryta inflace, nesnižovala se reálná mzda zaměstnanců a podobně. Důležitá je komunikace s vedením a dojednávání kolektivní smlouvy," upřesnila předsedkyně.

Letos se šéfce odborů v Magnetonu podařilo například vyjednat odměny za hospodářské výsledky. Pokud se tedy bude firmě dařit, odmění i zaměstnance. Svou práci proto bere Vítková zodpovědně.

„Je těžké říci, zda jsou všichni zaměstnanci s naší prací spokojeni. Nicméně osobně si myslím, že tato činnost význam má, jinak bych funkci předsedkyně nevykonávala," podotkla.

Oproti tomu třeba holešovská firma Elko EP odborovou organizaci nemá. Majitel firmy si ale přesto vnitropodnikovou komunikaci mezi pracovníky a vedením pochvaluje.

„Odbory ve firmách znamenají velkou míru demokracie. Ve středně velkém podniku, jako je náš, máme se zaměstnanci a i oni s námi velmi úzký vztah. Takže všechny otázky, problémy i připomínky dokážeme řešit i bez odborů," tvrdí majitel firmy Elko EP Jiří Konečný.

Oproti tomu společnost Ahold Czech Republic, která se řadí mezi největší zaměstnavatele v České republice a několik svých supermarketů Albert provozuje také na Kroměřížsku, odbory má. V tak velké společnosti funguje hned několik základních organizací, které vznikly na několika pracovištích.

„Tyto základní organizace vždy oznámí jména funkcionářů, ale jako zaměstnavatel nejsme oprávněni zjišťovat počet jejich řadových členů," řekla Deníku za společnost Ahold ředitelka komunikace Judita Urbánková.

Firma a odborové organizace uzavřely podobně jako jinde kolektivní smlouvu, která mimo jiné upravuje i způsob komunikace, frekvenci pravidelných jednání a vzájemné informování, součinnost v oblasti bezpečnosti práce a podobně. Vedení společnosti se podle ředitelky snaží podněty zaměstnanců zavést do praxe, a vylepšovat tak pracovní podmínky zejména na prodejnách.

„Kolektivní smlouva upravuje také příspěvek zaměstnavatele na provoz odborových organizací, respektive poskytování dalších prostředků nebo prostor, je-li to nutné. Na požádání zajišťuje zaměstnavatel srážky členských příspěvků a jejich zasílání na účet odborových organizací," dodala Urbánková.

Máte na svém pracovišti odborovou organizaci? Jste spokojeni s jejím fungováním? Má podle vás její existence smysl?