Na úřad práce míří denně stovky lidí z celého Zlínska. Obtížně dostupný je ale především pro lidi na invalidním vozíku. „Dvě parkovací místa pro zdravotně postižené jsou sice před budovou okresní správy sociálního zabezpečení, ale ta jsou téměř pořád plná," stěžuje si jeden z vozíčkářů Petr Adámek, který se po městě často dopravuje autem.

Lidem s hendikepem běžná parkovací místa nestačí. Kvůli vykládání a nakládání invalidního vozíku do auta potřebují na parkování mnohem více prostoru než zdraví řidiči. Je pravda, že vozíčkáři mohou využívat i prostranství před Velkým kinem a parkoviště vedle Univerzitního par­ku.

V parku je pro vozík špatný terén

Ovšem průjezd parkem, který tvoří mezi parkovištěm a úřadem přímou spojnici, je pro ně kvůli nerovnostem terénu nemožný. „Víme, že zdravotně postižení mohou mít s parkováním před budovou úřadu potíže. Z toho důvodu jim po předchozí domluvě umožníme parkovat v naší garáži," radí mluvčí úřadu práce Miriam Majdyšová s tím, že samotný úřad je kompletně bezbariérový.

Další problémovou lokalitou, kde to vozíčkáři nemají jednoduché, je centrum Zlína. „Situace se postupně lepší. Nicméně pokud si potřebujete například odskočit na radnici nebo vyřídit něco na náměstí, není parkování vždycky snadné," podotkl předseda sdružení Hendicap(?) Aleš Chudárek.

Místa na stání? Stanovuje zákon

Podle mluvčího zlínského magistrátu Zdeňka Dvořáka však počet povinných parkovacích míst pro držitele průkazu ZTP stanovuje zákon a v centru je jich dostatek.

„Řídíme se tímto nařízením. Místa pro vozíčkáře v blízkosti radnice jsou," zareagoval mluvčí Dvořák.

Poznamenal dále, že s přístupem na magistrát vozíčkáři problém nemají. Po levé straně radnice je bezbariérový elektronicky ovládaný boční vstup, a ten je otevřený po celou dobu trvání úředních hodin.

„Vstup je vybaven automaticky otevíranými dveřmi, které reagují na pohybový senzor, v opačném směru je pro odchod z budovy nutné zmáčknout tlačítko pro bezpečné otevření dveří," vysvětlila tajemnice magistrátu Helena Eidová.

V příštím roce město plánuje další bezbariérové úpravy v Městském divadle a jeho nejbližším okolí. „Rekonstrukce čeká hlavní divadelní vchod i přístup z nádvoří. Počítá se také s pořízením bezbariérového výtahu, který umožní přístup k menším sálům. Úpravy se dotknou i šatních pultů, pokladen a toalet," doplnil Zdeněk Dvořák.

Řešením nedostatečného počtu volných parkovacích míst pro zdravotně postižené mohou být částečně i placená parkoviště. Ta mají lidé s průkazem ZTP většinou zdarma. Záleží ale vždy na konkrétním provozovateli, jestli peníze od zdravotně postižených vybírat bude, či nikoliv.

„Všichni držitelé průkazů ZTP mají na námi provozovaných parkovištích možnost neomezeného parkování zdarma. Podmínkou je pouze to, aby jejich kartička ZTP byla umístěna na viditelném místě," ujistila Jarmila Vlasáková z technických služeb, které provozují městské parkoviště u Velkého kina, divadla, Prioru, v ulici Gahurově, Bartošově a Březnické.