„Dub stojí nedaleko našeho domu. Jako malé děti jsme si u něj dělali skrýše a bunkry, pohled na něj mi vždy připomene má dětská léta," říká Hana Savarová z Pitína, malé obce v podhůří Bílých Karpat. Dubu na Jahodisku dala hlas, stejně jako dalších takřka čtyři a půl tisíce lidí, kteří jsou započtení v aktuálních výsledcích ankety.

Pitínský dub usiluje o titul Strom roku

„Zatím se držíme ve vedení. Ale může to být pomíjivé, nemohu totiž tušit, jakou kdo zvolil strategii. Někdo třeba hlasy schraňuje doma v krabici a na konci hlasování to odešle. Ale už jsem se rozhodl, že pokud budu zdravý, dám do toho maximum a nepolevím až do konce," prozradil Miroslav Kužela, který pitínský strom do celostátní soutěže přihlásil. A pak se s nevídanou energií pustil do shánění hlasů.

„Začal jsem na Bílokarpatských slavnostech v Uherském Brodě. Odtud jsem přivezl šest set podpisů, což byl dobrý začátek. Poté jsem navštívil Kopaničárské slavnosti, Setkání muzikantů ve Valašských Kloboukách, folklorní akci v Luhačovicích a další spoustu míst, která už si ani nepamatuji. Naposledy jsem byl v Hostětíně na Jablečné slavnosti, kde mi dali prostor nejen pro přednášku přímo v jejich centru, ale také ve stánku," uvedl vitální důchodce.

Dub rodiny, jak mu jeho patron říká, se do finále soutěže dostal na začátku léta a od té doby mohou všichni jeho příznivci hlasovat. Možnost mají ale už pouze do toho pátku, kdy hlasování končí. Jsou dva způsoby, jak pitínský strom podpořit – buď dárcovskou SMS nebo přidat podpis na podpisový arch. Peníze se na ochranu či propagaci stromu platí oběma cestami. Miroslav Kužela však nelenil a začal shánět sponzory, kteří podpisové archy podpoří finančně. Přispěly prý nejen firmy z Pitína a okolí, ale také různí politici a významní podnikatelé z celého Slovácka.

Pitínský starosta aktivitu Miroslava Kužely vítá, protože pomáhá s propagací obce. „Snažil jsem se u starostů z okolí rozdávat podpisové archy, několik jsem jich také sponzoroval. Propagace Pitína bude velká, takže si myslím, že je to velmi zdařilý projekt," míní Martin Zálešák.

Několikaměsíční maraton za podpisy však není jen o vysvětlování historie a významu tohoto stromu, je to také zkušenost a obětování velké části osobního času. Pitínský patriot však nelituje.

„V devadesáti devíti procentech byla odezva pozitivní, bylo jen výjimkou, když někdo nechtěl hlasovat – třeba se nepohodl s někým z Pitína nebo byl z jiného místa. Máme dobrý strom, který stojí za to, abych mu věnoval tolik času, opravdu si to zaslouží. Musím však říct, že to všechno můžu dělat jen díky mé manželce, neuvěřitelně mě podporuje," uvedl.

Při své propagaci absolvuje i přednášky pro děti a mládež. A právě tato setkání jej prý baví nejvíce. „Vždy vyprávím, proč je tohle místo pro místní tak významné – odmalička tam chodí rodiny s dětmi a předávají lásku ke své obci, mladí se sem chodívají učit a podobně. A spousta dětí, nezávisle na sobě, se mě ptalo, jestli existuje evidence nebo přehled o tom, kolik tam bylo počatých dětí," ukončil se smíchem Miroslav Kužela.

V anketě je možné hlasovat do pátku 10. října. Více informací o soutěži Strom roku lze dohledat na www.stromroku.cz.

Autor: Karolína Peřestá