Pokud poslanci neprojednají novelu zákona ve zkráceném čase, bude pobyt v nemocnici v lednu a únoru 2014 zbaven poplatků. Třicet korun za vyšetření však zůstává

Pacienti díky tomu možná nezaplatí na počátku příštího roku za pobyt v nemocnici ani korunu. Vše závisí na tom, zda poslanci stihnou projednat novelu o snížení regulačního poplatku ze stovky na šedesát korun ve zkrácené lhůtě dvou měsíců.

„Podle mého názoru to není nereálné. Pokud by však poslanci do předčasných voleb novelu schválit nestihli, pak by hrozilo, že začne platit až od března příštího roku či mnohem později," uvedl náměstek pro zdravotnictví Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Lidé, kteří míří za doktory na běžné vyšetření, ale i nadále budou muset zaplatit třicet korun.

„Zmíněné zrušení regulačního poplatku se týká pouze pacientů hospitalizovaných v nemocnici, kterým bude eventuálně odpuštěn poplatek za pobyt. Poplatek za běžné vyšetření u doktora zůstává nadále ve stejné výši," sdělila k tématu mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Přesto někteří lidé možnou úlevu od zdravotních poplatků vítají.

„Je to určitě fajn, ale člověka pochopitelně napadá otázka, co se stane po uplynutí těch dvou až tří měsíců, kdy se v nemocnicích nebude platit. Co když vláda nakonec ten poplatek zvýší třeba na sto padesát korun?" obává se Ivona Kolesová ze Zlína.

Podle viceprezidentky Svazu pacientů České republiky Aleny Gajdůškové jsou však tyto obavy neoprávněné.

„Řešení má v rukou vláda, která jediná může předložit návrh. Myslím, že v Senátu by bylo průchozí snížení na šedesát korun po třicet dnů. Musíme hledat kompromis, protože poplatky po zavedení znamenají finanční přínos pro nemocnice, které nyní hospodaří s napjatým rozpočtem," podotkla Gajdůšková.

Od poplatku za zdravotní péči by podle prezidentky Svazu pacientů České republiky měli být osvobozeni dlouhodobě nemocní pacienti hospitalizovaní v nemocnici a děti do osmnácti let.

Pokud by se několik měsíců poplatky za pobyt v nemocnici skutečně neplatily, budou se nemocnice muset vyrovnat s milionovými ztrátami. Už dnes pravděpodobný odhad ztrát plynoucích z dočasného ukončení vyběru poplatku v nemocnicích Zlínského kraje vyčíslil náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas na desítky milionů.

„Peníze nám samozřejmě budou v rozpočtu citelně chybět, ale věříme, že tento výpadek bude kompenzován úhradovou vyhláškou na rok 2014," uvedl ředitel uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek. Krajské nemocnice zatím případné ztráty většinou nechtějí komentovat.

„Dokud nebude v této problematice rozhodnuto, nebudeme se k ní vyjadřovat," sdělila mluvčí Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Karla Havlíková.

Podle Lubomíra Nečase je možné, že stát poskytne půjčku pojišťovnám, které by tak mohly zaplatit nemocnicím zálohy dříve, čímž by se otázka chybějících financí vyřešila.

„VZP průběžně řeší s nemocnicemi jejich případné ekonomické problémy, které mohou být způsobeny různými příčinami. Možný výpadek financí za zrušené regulační poplatky je jen jednou z nich a troufnu si říci, že zdaleka ne tou nejvážnější," uzavřel mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.