Strážci zákona tam již nějakou dobu služebnu měli, na začátku srpna ji ale kvůli nedostatku financí vyklidili. Kontaktní místnost svého času fungovala dva dny v týdnu po tři čtvrtě roku. Teď se v obci o více než 3800 obyvatelích policisté usadí, jak místní věří, na trvalo. „Denní provoz policejní stanice ve Strání je plánováno od 6 do 22 hodin. O její fungování se postarají čtyři policisté, kteří zde ještě před jejím vybudováním, tedy do konce letošního roku, začnou působit. Jejich činnost bude podobná jako tomu bylo při fungování kontaktní místnosti," informoval hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Pro Strání, které trpí vandalismem domácích výrostků i nájezdy kriminálníků ze Slovenska, je to výborná zpráva. „Prozatím jsem tu informaci zaslechl pouze absolutně neoficiálně. Pokud je to pravda, mám radost," konstatoval starosta obce Ondřej Benešík.

Jenže když se někde přidá, musí se jinde ubrat. V tomto případě zbyl černý Petr na Bojkovice. Na místním obvodním oddělení v současnosti slouží sedmnáctka příslušníků, kvarteto nově určené pro Strání ale policejní šéfové vezmou právě odtud. „Udělali to šalamounsky, když říkali, že nám neuberou. Tito čtyři policisté totiž budou kmenově nadále patřit k Bojkovicím, ale službu vykonají ve Strání," sdělil redakci Slováckého deníku starosta města Petr Viceník.

Ten také reagoval na měsíc stará slova nového republikového policejního prezidenta Martina Červíčka, který tvrdil, že ve Zlínském kraji se počty policistů ani služeben snižovat nebudou.

Ještě v srpnu přitom platily oficiální informace, že například jen na Uherskohradišťsku má ke konci letošního roku vynuceně skončit třiadvacet policistů. „Jasně ale padlo, že tento stav platí jen pro rok 2013, a pak se situace změní. Optimismus tedy rozhodně nesdílím," upozornil starosta Viceník.

Červíčkova slova potvrdil hradišťský policejní mluvčí. „V současné době nebude v našem okrese ani jeden policista převelen nebo propuštěn. Reálně by ale mělo v příštím roce dojít ke snížení stavu o čtrnáct policistů pro uherskohradišťský územní odbor. Dosáhnout by se toho mělo do konce června přirozenými odchody policistů a jejich přesuny v rámci útvarů. Tím dojde k omezení funkčnosti jednotlivých útvarů," připustil Aleš Mergental. Počet státních policistů by tak klesl ze současných 205 na 191. Ve srovnání s několik měsíců starými plány však zůstanou zachována všechna obvodní oddělení.