Tři dny a tři noci, od čtvrtku do soboty – tak dlouho jim bude trvat poskládat třiatřicet tisíc šest set dílků skládačky, na jejímž konci bude světový rekord a zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Puzzle festival je ve Zlíně poprvé a již v úvodní den třídenního maratonu přilákal do zlínské haly Euronics stovky diváků a milovníků puzzle.

„Skládání obřího puzzle od firmy Educa je velmi náročné na čas i prostor, jeho konečné rozměry jsou 570×154 centimetrů. Zabere nám tak téměř polovinu hrací plochy Sportovní haly Euronics," uvedla hlavní organizátorka akce Věra Stojarová.

Podotkla, že na akci je ve druhé části hrací plochy haly také připravená zábava nejen pro skládače, ale pro širokou veřejnost.

Nechybí zde například workshopy, které zájemce vedou začátky skládání puzzle. Kdo chce, může si také vyzkoušet lepení již hotových obrázků a jejich rámování. Mladé maminky si zde mohou zase třeba vybrat pro své ratolesti z pěnových puzzle koberců pro miminka.

Raritní 4D puzzle

„Máme zde i různé soutěže ve skládání. Lidé si budou moci sestavit nejen klasické puzzle z papíru, ale také ze dřeva, pěny, plastu nebo kovu," vyjmenovala ředitelka festivalu Věra Stojarová.

Podle ní si budou nadšenci „světa puzzle" moci vyzkoušet také sestavit obrázky z dílků miniaturních, svítících, metalických nebo magnetických. Raritou bude také 4D puzzle v podobě trojrozměrných modelů světových metropolí.

„Čtvrtou dimenzi zde tvoří čas a stavba. Zachycuje se zde tak vývoj měst během staletí. Například zde máme Paříž v době, kdy ještě byla bez Eiffelovy věže," vysvětlila Stojarová.

Na slavnostním zahájení Puzzle festivalu a startu pokusu o světový rekord nechyběl ani primátor Zlína Miroslav Adámek. Kdyby si prý měl vybrat co by složil, tak by to byl motiv jejich psa.

„Jenže je celý černý, takže nevím, jak bych jej skládal," zavtipkoval. Jak včera Deníku prozradil, jako dítě puzzle neměl, ale jeho synové už ano.

„Musím říct, že když ho skládali, tak byl aspoň chvíli u nás klid," poznamenal. Dodal také, co by pro něj jako primátora znamenalo, kdyby se světový rekord ve skládání největšího puzzle na světě podařil. „Budu pyšný. Vždyť zase bude Zlín vidět," zdůraznil.

V přímém přenosu

Na to, aby světový rekord byl platný bude dohlížet záznamová webkamera. „Bude nahrávat celý průběh skládání až do posledního dílku," ujistil další organizátor z Puzzle-Puzzle organizace Radek Matyska. Podle něj poté tento záznam poslouží pro uznání světového rekordu a zápisu do Guinessovy knihy rekordů.

Tohoto rekordu se chtělo účastnit spoustu skládačů, ale vybráno jich bylo z celé České republiky pouze 33.

„Je to takové sympatické, symbolické číslo, vlastně 33 tisíc dílků bude skládat 33 skládačů," vysvětlila další organizátorka Ivana Matysková. Doplnila, že taková akce v Česku chybí a proto chtěli fanouškům puzzle nabídnout tuto jedinečnou možnost.

Skládači byli velice pečlivě vybírání a proto všichni mají s puzzle bohaté zkušenosti.

„Kamarádka mě do toho navrtala, ale jsem moc ráda, pro mne je puzzle relax," svěřila se jedna z nich, Barbora Kotlabová ze Zlína. Také všemu přihlížející školáci byli spokojení. „Dobré, je to tady mega," hodnotili Filip Zajíček a Ondřej Míča ze Zlína.